Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar affı başvuruları 24 Haziran’dan önce başlayacak

Binlerce vatandaşı ilgilendiren imar affı başvuruları 24 Haziran seçimlerinden önce başlayacak.

Uzun süredir gündemdeki yerini koruyan imar affı ve konut barışında yeni bir bilgi geldi. İmar affından faydalanmak isteyen vatandaşların başvuruları 24 Haziran seçimlerinden önce alınmaya başlayacak.

Türkiye genelindeki tapu kaydı olmayan birçok konut ve iş yerini ‘yapı kayıt belgesi’ verilerek kayıt altına alınmasını sağlayacak imar affı için başvurular 24 Haziran tarihinden önce alınacak.

Torba yasa kapsamında yürürlüğe giren imar barışı binlerce kişiyi ilgilendiriyor. Ev ve iş yerlerinde tapu sahibi olmayan binlerce vatandaş imar affı başvurularının ne zaman alınacağını merak ediyor. Konuyla ilgili merak edilen bilgi Çevre ve Şehircilik Bakanlığındaki yetkili isimlerden geldi. Bakanlık yetkileri tarafından bakanlığın sitesinde konuyla ilgili soru bölümü açılacağı duyuruldu. Bu sorular kapsamında imar affı uygulamasının işleyişine de yön verilmesi hedefleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından imar barışının istimlaka engel olmadığını ve imar affı için başvuruların 24 Haziran 2018 tarihinden önce alınmaya başlanacağı da duyuruldu.

Seçim tarihinden önce imar affı başvurularını alınmaya başlanacağını bildiren Bakanlık yetkilileri ayrıca il müdürleriyle ile görüşme düzenleyip bölgeleri bilgi alacaklarını da açıkladılar.

İmar affının istimlak süreçlerinde engel teşkil etmeyeceğini ifade eden Bakanlık yetkilileri başvuruların da kısa sürede alınmaya başlanacağını ifade eden Bakanlık yetkileri “Yürürlükte olan imar planına göre mesela bir yolun içinde kalmış alandaki yapılar zaten kullanılamayacak, bu alanları terk etmeleri gerekecek. Bir ada içinde, adanın bir kısmı sosyal donatı alanı içine giriyor diyelim. Sosyal donatı alanı olan kısmını terk etmek suretiyle bundan faydalanabilecekler” bilgisini de paylaştı.

Türkiye genelindeki iş yerleri de dahil tüm tapusuz ve kayıt dışı yapıları kapsayan yasa kapsamında 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılan ve ruhsat alamayan inşaatlara yapı kayıt belgesi verilecek. Konu ile ilgili başvuru süreci ise 24 Haziran 2018 tarihi öncesinde başlayacak ve 31 Aralık 2018 tarihine dek devam edecek.