Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar affı başvuruları yarın başlıyor! Yapı Kayıt Belgesi ücretleri ne kadar?

Türkiye genelinde yaklaşık 13 milyon kayıt dışı konutu ilgilendiren imar affı başvuruları 8 Haziran’da başlıyor. Peki, belge ücretleri ne kadar?

Yurt genelinde başlayacak olan konut barışı için başvurular yarın (8 Haziran Cuma) başlıyor. Konut barışına katılarak kaçak yapı için yapı kayı belgesi almak isteyen vatandaşların en geç 31 Ekim 2018 tarihi mesai bitimine kadar başvuruda bulunması gerekiyor. Yaklaşık 13 milyon yapının imar sorunundan dolayı meydana gelen sıkıntılarını ortadan kaldıracak olan yapı kayıt belgesi verilmesi sürecinde vatandaşlar en çok ne kadar ödeme yapacaklarını merak ediyor.

İmar affı için başvurular e-devlet üzerinden yapılabilecek. Başvuru yapıldıktan 24 saat sonraki süreç içerisinde vatandaş başvurusunun alındığına dair kısa mesaj ile bilgilendirilecek.

Kaçak konut ve iş yerleri için yapı kayıt belgesi sahibi olmak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden imar affı başvurularını 8 Haziran ile 31 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirebilecekler. Yapılan yeni düzenlemeler kapsamında bu tarihten sonraki süreçte kaçak yapı inşa etmeye teşebbüs eden vatandaşlara hapis cezası uygulanacak.

Yaklaşık 13 milyon kaçak yapıyı ve yaklaşık 15 milyon vatandaşı ilgilendiren ‘Yapı Kayıt Belgesi’ başvuruları e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Peki, Yapı Kayıt Belgesi sahibi olabilmek için ne kadar ücret ödenecek? Belge bedeli yaklaşık olarak 2 bin 800 TL civarında. Gayrimenkul değerin konumu ve metrekare büyüklüğü de fiyat üzerinde etkili olacak.

Yapı kayıt belgesi ücreti hesaplanırken şunlar esas alınacak:

  • Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL/ m2

  • 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL/m2

  • 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1000 TL/m2

  • 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600 TL/m2

  • Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2000 TL/m2

  • Güneş Enerjisi Santralleri (GES) 100.000 TL/MW esas alınacak.