Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar affında en büyük sorun "yanlış beyan"

Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, imar affına ilişkin kritik uyarılarda bulundu.

İmar affı konusunda önemli açıklamalarda bulunan Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Çatalkaya, imar affında en büyük sorunun yanlış beyan olduğunu bildirdi. Bu alanda önemli açıklamalarda ve uyarılarda bulunan Çatalkaya, vatandaşların çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. İmar affı ile birlikte iskanlı tapu alanların hem evin değerini artıracağını hem de kredili satış yapabileceğini söyledi.

Yurt genelinde 13 milyon yapı ve yaklaşık 15 milyon vatandaşı etkisi altına alan imar barışına ilişkin başvurular tüm hızıyla devam ediyor. Devletin kasasına önemli bir gelir sokması beklenen ve yılların imar sorunu kökten çözecek olan imar affı başvuruları 8 Haziran 2018 tarihinden itibaren başladı. Başvurular 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. Ödemeler de başvurunun hemen ardından yapılabiliyor. Bundan sonraki süreçte kaçak yapı inşa eden ve kaçak yapı yapmaya teşebbüs edenlere çok ciddi yaptırımlar uygulanacak.

İmar affına ilişkin çok kritik uyarılarda bulunan Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya imar barışı sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli sorunun ‘yanlış beyan’ olduğuna dikkat çekti. Bu konuda vatandaşların çok dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

“Binaların ölçülerinin doğru hesaplanması gerekiyor”

İmar affına ilişkin çok kritik uyarılarda bulunan Çatalkaya,“Bugüne kadarki süreçte imar affıyla ilgili yaşanan en büyük sorun başvuru yapanların yanlış metrekare beyanında bulunması oldu. Binanın gerçek metrekarelerin çıkarılması, ölçülerin doğru hesaplanması gerekiyor. Bu nedenle imar affı başvurusu için uzman kişilerden hizmet alınması büyük önem taşıyor.

“Yanlış beyan üzerinden ödeme yapılınca ödenen tutar geri alınamıyor”

9 Ağustos tarihine kadar yapılan başvurularda, yanlış bilgi verildikten sonra yapı kayıt belgesi için yapılan ödeme geri alınamıyor ve imar barışına başvuru hakkı elden gidiyordu. Ancak kanunun 9 Ağustos’ta revize edilmesiyle, vatandaşlara yanlış bilgilerini güncelleme hakkı tanındı” dedi.

İmar barışından sonra konutların değerini yükseldiğini ve kredi ile satışlarının önünün açıldığını ifade eden Çatalkaya, imar barışındaki başvuruların 31 Ekim tarihinde sona ereceğini ama ödemelerin Aralık ayı sonuna kadar devam edeceğini anımsatarak, kanunda başvuru sürelerinin 1 yıl daha uzatılabileceğinin yer aldığını belirtti. Bu sürenin uzatılması gerektiğini düşündüklerini ifade eden Çatalkaya, “ Birinci adım olarak yapı kayıt belgesini alan vatandaşlar ikinci adımda evlerinin iskanlı tapusunu alabiliyor. Atılacak bu adımlardan sonra hem evlerin değeri artıyor hem kredili satışın önü açılıyor” açıklamalarında bulundu.