Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar affından sonra kaçak yapılaşmaya 5 yıla kadar hapis cezası!

Başvuru sayısı 2 milyon kişiye ulaşan imar affına ilişkin konuşan Bakan Özhaseki bundan sonra kaçak ve düzensiz yapıya asla izin verilmeyeceğini söyledi.

Türkiye genelinde yaklaşık 13 milyon adet kaçak yapının ‘Yapı Kayıt Belgesi’ ile kayıt altına alınmasını sağlayacak imar affında başvuru ve ödeme işlemleri tüm hızıyla sürüyor. Yurt genelinde kısa sürede çok büyük bir ilgi gören imar affında başvuru sayısı daha şimdiden 2 milyona ulaştı.

İmar affı sayesinde yıllardır kayıtsızlıktan dolayı yaşanan elektrik, su aboneliği gibi imar sorunları ortadan kaldıracak. Devlet ve kaçak yapı sahipleri barışacak. Özellikle büyük kentlerde rekor seviyelerde başvuruların alındığı imar affına ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar affından sonra düzensiz ve kaçak yapılaşmaya kesinlikle af olmayacağını söyledi. Haseki, kaçak yapılaşmaya izin verenlerin kamu kurum kuruluş yetkilisi dahi olsa vatandaş da olsa hapis cezası alacağını özellikle belirtti.

1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası

Bakan Özhaseki, imar affından sonraki süreçle ilgili Yargıtay Genel Kurulunun vermiş olduğu hapis kararının ertelenemeyeceği ile ilgili hüküm olduğunu hatırlatarak konuya ilişkin şunları kaydetti:

“Yani imar kirliliğine neden olmak bir suçtur. Bunun 1 yıldan 5 yıla kadar günü var. Ayrıca bu sanayi tesisleri olarak yapılıyorsa, 2 yıldan 5 yıla kadar cezası var. Mahkeme, herhangi bir ceza takdir ettiğinde gerek bu işi yapan gerekse buna göz yuman kamu görevlisi, ‘Ben bu işte bir ceza alırım. Bunu da paraya çevirirler’ diyemez. Kesinlikle hapis yatmak zorundadır. Yani bu bir milattır.

“O hapis cezasını yatmayı göze alacak”

Şimdiye kadar olanlar tespit ediliyor. Bu yavaş yavaş kentsel dönüşüme altyapı oluşturacak. Bundan sonra Türkiye’de en önemli gündem maddelerinden birisi, ülkenin depreme hazırlanması, evlerimizin sağlıklı hale gelmesi, aynı zamanda kimlikli hale gelmesidir. Bundan sonrası ile ilgili de kim taş üstüne taş koyarsa imarsız, izinsiz, belediyeden izin almadan o hapis cezasını yatmayı göze alacak.”