Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar barışı başvurularında İstanbul’dan rekor başvuru alındı

Yurt genelinde yaklaşık 13 milyon yapının kayıt altına alınmasını sağlayacak imar barışı için başvurular alınmaya devam ediyor.

Yıllardır özellikle büyük şehirlerin kanayan yarası haline gelen imar sorunları sonunda çözülüyor. İmar affı için yurt genelinde alınan başvuru sayısı 1,8 milyon kişiye ulaştı. En çok başvuru alınan il mega kent İstanbul oldu. İstanbul’da 330 bin kişi imar affı için başvuruda bulundu.
İmar barışında başvuru sayıları giderek artıyor. Türkiye genelinde yaklaşık 13 milyon yapıyı ve 15 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Başvuruları alınmaya devam eden imar başvurularını İstanbul’da 330 bin, İzmir’de ise 172 bin başvuru yapıldı.

Milyonlarca imar sorununu çözmek için başlatılan İmar Barışı’na başvuru sürecine bir aya yaklaşırken, ülke genelinde rakamlar da netleşiyor.
Bu kapsamda 13 milyon konutun imar ve iskân sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için başvuruların başladığı 8 Haziran’dan itibaren Türkiye genelinde 1,8 milyon başvuru yapıldı.
İstanbul zirvede

En çok başvuruların alındığı il ise İstanbul oldu. 2 milyon kaçak bina bulunan İstanbul’da başvuru sayısı 330 bini buldu. İstanbul’u 172 bin başvuru ile İzmir takip ederken, Konya ise 133 bin başvuruyla vatandaşın İmar Barışı için yoğun ilgi gösterdiği ilk 3 şehir arasında. Bursa ve Kocaeli’de yapılan müracaatlar ise sırasıyla 88 bin ile 87 bin 500 oldu.

Ankara ise yurt genelinde yapılan başvuruların gerisinde kaldı. Bu arada İmar Barışı’ndan elde edilecek gelir, genel bütçeye aktarılacak. Şehirlerin yeniden imarını düzenlemek için kullanılacak. İmar Barışı’ndan 31 Aralık 2017’den önce yapılmış yapılar faydalanıyor.
İmar affı başvuruları 31 Ekim 2018 tarihine kadar devam edecek. İmar Barışı bedeli ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenebilecek. Tebliğle gerektiği durumlarda Bakanlar Kurulu başvuru ve ödeme süresini 1 yıla kadar uzatılması düşünülüyor.