Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar barışı ile 15 milyon yapı kayıt altına alınacak

Hükümet kanadından yapılan açıklamaya göre yaklaşık 15 milyon tapusuz yapıya ‘yapı kayıt belgesi’ verilerek yurt genelinde imar barışı sağlanacak.

Yıllardır Türkiye’nin en önemli imar sorunları arasında yer alan tapusuz ve ruhsatsız yapılarla ilgili yaşanan sıkıntılar yurt genelinde hayata geçirilecek barış ile kökten çözüme kavuşacak. Bu konuyla ilgili uzun süredir açıklama bekleyen tapusuz ev ve/veya iş yeri sahipleri sonunda müjdeli haberi aldı.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin imar sorununa çözüm getirecek sistem ile ilgili düzenleme ve kararlar torba düzenlemede yer alacak. Yapılacak düzenlemelerin sonunda yurt genelinde sayısı 15 milyonu bulan tapusuz ve ruhsatsız iş yeri ve/veya konut devlet tarafından belirli bir bedel karşılığında kayıt altına alınacak.

2017 yılı Haziran ayından önce inşa edilen yapıları kapsamayan uygulamada bu tarihten önce üretilen ancak kaydı bulunmayan tüm yapılar devlet güvencesi altına alınacak. Tapusu olmadığı için su, elektrik, doğalgaz abonelikleri alınmayan ve çeşitli imar sorunlarına neden olan kayıtsız tüm yapılar kayıt altına girecek.

Uygulama ile hem devlete güçlü bir gelir sağlanması hem de yıllardır yaşanan imar sorunun kökten çözülmesi hedefleniyor. Konut ve iş yerleri kayıt altına alınan vatandaşlar imar ile ilgili sorunlardan kurtulacak ve kayıtlanma işlemi sırasında ödenecek bedel de devletin hazinesine yüklü miktarda bir gelir sokmuş olacak.