Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar Barışı ile emlak fiyatları uçuşa geçti

İmar Barışı ile birlikte gayrimenkul fiyatları uçuşa geçti. Emlak fiyatları son 5 ayda yüzde 10 oranında arttı.

İmar Barışı’nda sürenin yıl sonuna kadar uzatılmasıyla birlikte gözler emlak piyasasına çevrildi. Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak'ın haberine göre; İmar Barışı inşaat sektörüne “Yapı Kayıt Belgeli” binalar adı altında yeni bir finansal araç sunarken gayrimenkullerde de değer artışına sebep oldu.

Türkiye genelinde emlak fiyatları, Coldwell Banker Türkiye ve Reidin'in hazırladığı verilere göre son 5 ayda adeta uçuşa geçti. Yüzde 10’luk değer artışıyla İzmir Çiğli Mayıs-Eylül döneminin fiyat artış şampiyonu oldu. İmar Barışı'na en çok rağbet gösteren iller ve değer artışları ise sırasıyla Ankara Gölbaşı yüzde 9.2, İstanbul Adalar yüzde 7.7, Konya Beyşehir yüzde 6.7 ve Zonguldak Merkez yüzde 6.7 olarak kayıtlara geçti.

KANGREN ÇÖZÜLDÜ

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, İmar Barışı’nın ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını ifade etti. Sadece 13 milyon konuttan bahsetmediğini vurgulayan Gökhan Taş; “Bu işin ticari tarafı da var. Ruhsatı alınamayan ve bu yüzden kiraya verilemeyen, satışa çıkacak ama bekleyen yerler de var. Bunun yanı sıra sırf kredi alınamadığı için satılamayan gayrimenkuller de bu sayede satışa çıktı. Sektörde kangren vardı, bu çözüldü” şeklinde konuştu.

SATIŞLARI DA ARTIRACAK

Tapu.com'un kurucu ortağı Emre Erşahin, imara aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapıların önemli bir bölümüne yasallık kazandıracak olan İmar Barışı sayesinde yapıların krediye uygunluğunun da sağlanacağını ifade etti. İmar Barışı ile yasal statü kazanacak olan yapıların ipoteklerde değerinden işlem göreceğini belirten Emre Erşahin; “Krediye de uygun hale gelerek satış işlemleri daha kolay gerçekleşecek” dedi.

YÜZDE 40 ARTIŞ YAŞANIYOR

Yapı Kayıt Belgesi ile gayrimenkulde yeni bir değerleme sistemi oluştuğunu belirten Kent Plancısı ve İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, gayrimenkullerin de bölgesi ve durumuna göre değişmek üzere yüzde 40'a varan artışa neden olduğunu ifade etti. Belgeyi alan Beşiktaş'taki bir mülk ile Esenyurt'taki bir diğer mülkün yıkılıp yeniden yapılıncaya kadar geçen süre için aynı yasal güvenceye kavuşacağını söyleyen Hüseyin Oflaz; “Ama Beşiktaş’takinin değeri daha fazla artar” diye konuştu.