Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar Barışı ile konut değeri en çok artan iller belli oldu

İmar Barışı ile konut fiyatlarında artış görüldü. Türkiye genelinde en fazla artış Zonguldak ve Edirne’de görüldü.

İmar Barışı uygulaması kapsamında geçen 5 ayı aşkın sürede konut fiyatları hızla arttı. Konut fiyatları en çok 6.7 ile Zonguldak'ta arttı. Bu alanda Zonguldak’ı yüzde 6.6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne izledi.

REIDIN ile Coldwell Banker iş birliğiyle hazırlanan “İmar Barışı Sonrası Konut Fiyatı En Çok Artan İl, İlçe ve Mahalleler” başlıklı rapora göre, İmar Barışı uygulaması ile birlikte konut fiyatlarında son döneme göre hareketlenme yaşandı. Uygulamanın başladığı günden bugüne kadar geçen 5 ayı aşkın sürede konut fiyatlarının en çok arttığı il yüzde 6.7 ile Zonguldak oldu. Zonguldak'ı bu alanda yüzde 6.6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne, yüzde 6.4 ile Erzincan, yüzde 6.2 ile Van, yüzde 6 ile Iğdır takip etti. İmar Barışı’ndan sonra konut fiyatlarının en çok arttığı ilk 10 il arasında Bitlis yüzde 5.9 ile sekizinci, Elazığ yüzde 5.8 ile dokuzuncu, Bilecik yüzde 5.6 ile onuncu sırada yer aldı.

İLÇELERDE BAŞI İZMİR ÇİĞLİ VE ANKARA GÖLBAŞI ÇEKİYOR

İmar Barışı’nın başladığı günden bugüne kadar geçen zaman içerisinde ortalama konut fiyatlarının en çok arttığı 30 ilçe arasında ise ilk sırada yüzde 9.2'lik yükselişle İzmir Çiğli ve Ankara Gölbaşı geliyor. Söz konusu bu iki ilçeyi yüzde 7.7 ile Adalar, yüzde 6.7 ile Konya Beyşehir, Zonguldak Merkez, Antalya Aksu, yüzde 6.6 İzmir Dikili ve Foça, Giresun Merkez, Antalya Alanya, Finike, Kaş, Kemer, Yozgat Merkez, Edirne Merkez, Muğla Dalaman, Çanakkale Gelibolu ve Amasya Merzifon takip ediyor.

Erzincan Merkez ilçesi yüzde 6.4 ile 21’nci sırada yer alırken, onu sırasıyla yüzde 6.3 ile İzmir Güzelbahçe ve Balıkesir Karesi, yüzde 6.2 ile Van İpekyolu, yüzde 6.1 ile İzmir Bergama, yüzde 6 ile Iğdır Merkez, Aydın Didim, İzmir Çeşme ve Muğla Marmaris, yüzde 5.9 ile Samsun İlkadım, Bitlis Merkez ve İzmir Urla izliyor.

FİYATLARIN EN ÇOK ARTTIĞI 50 MAHALLE

İmar Barışı uygulamasının başladığı günden beri konut fiyatlarının en çok arttığı mahalleler arasında birinci sırada yüzde 6.8 ile Bursa Gemlik’e bağlı Eşref Dinçer geliyor. Bu alanda Eşref Dinçer’i yüzde 6.7'lik artışla Erzurum Yakutiye'ye bağlı Ömer Nasuhi Bilmen ve İzmir Konak'ın Çankaya, yüzde 6.6'lık yükselişle Beşiktaş'ın Bebek, Etimesgut'un Yapracık, Beşiktaş'ın Kültür, İzmir Çiğli'nin Evka 2 ve Evka 3, Tekirdağ Süleymanpaşa'nın Altınova, Bursa Osmangazi'nin Maksem, İzmir Güzelbahçe'nin Yalı, Sarıyer'in Yeniköy, İzmir Bayraklı'nın Adalet, İzmir Konak'ın Mithatpaşa, Küçükçekmece'nin Halkalı Merkez, Antalya Konyaaltı'nın Kuşkavağı, İzmir Bornova'nın Merkez mahalleleri takip ediyor.

Listeye yüzde 6,6'lık artışla giren diğer listeler ise şöyle…

İzmir Menderes'in Çukuraltı, İzmir Bornova'nın Yıldırım Beyazıt, Beşiktaş'ın Levazım, Gaziantep Şehitkamil'in İbrahimli, Edirne Merkez'in Şükrüpaşa, Balıkesir Bandırma'nın Sunullah, Adalar'ın Nizam, Küçükçekmece'nin Fatih, Balıkesir Bandırma'nın 17 Eylül, Balıkesir Edremit'in Hamidiye, Beşiktaş'ın Akat, İzmir Çiğli'nin Ataşehir, Antalya Muratpaşa'nın Güvenlik, Güzeloluk ve Gençlik, Bursa Gemlik'in Küçükkumla, Antalya Konyaaltı'nın Gürsu, İzmir Konak'ın Kültür, Aydın Kuşadası'nın Kadınlar Denizi ve Türkmen,Bursa İnegöl'ün Kemalpaşa, Kayseri Talas'ın Bahçelievler, İzmir Karşıyaka'nın Atakent, Gaziosmanpaşa'nın Mevlana, Bahçelievler'in Bahçelievler, Alanya'nın Saray ve Cumhuriyet, Hatay İskenderun'un Barbaros, Gebze'nin Hacıhalil, Antalya Konyaaltı'nın Liman, Büyükçekmece'nin Batıköy, Gemlik'in Hamidiye, Üsküdar'ın Yavuztürk mahalleleri.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca başlatılan İmar Barışı uygulaması ile vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefleniyor. İmar Barışı düzenlemesine başvurular yıl sonuna kadar devam ediyor. İmar Barışı’ndan faydalanan kişi sayısı ise 8 milyon 600 bini aşmış durumda.