Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar Barışı’na başvuruda fırsatçılara dikkat

İmar Barışı kapsamında yapılacak başvuru sürecinde işi fırsata çevirmek isteyenler oldu. Bakanlık ise vatandaşları dikkatli olması konusunda uyardı.

İmar Barışı başvuruları devam ediyor. Türkiye'deki 13 milyon kaçak ve ruhsatsız yapıyı ilgilendiren ve binaların tapu alabilmesi için önemli bir fırsat sunulan İmar Barışı’nda son başvuru tarihi 31 Ekim olarak açıklandı.

Bugüne kadar İmar Barışı’na 7 milyonun üzerinde başvuru yapıldı. Başvurular kapsamında yapılan ödeme miktarı ise 4.5 milyar TL’yi buldu.

FIRSATÇILAR HAKSIZ KAZANÇ PEŞİNDE

Vatan Gazetesi'nden Meltem Kara'nın haberine göre; İmar Barışı birçok fırsatçının önünü açtı. İmar barışına e-devlet üzerinden başvuru yaparken istenilen alan değeri, metrekare, aykırılık gibi bilgileri bilmeyenler mimarlık ve müteahhitlik şirketlerine yardık almak için başvurunca fırsatçılar atağa geçti. Durumu fırsata çevirmek isteyen birçok emlakçı, mimarlık ve müteahhitlik firmaları haksız kazanç sağlamanın peşine düştü.

30 BİN LİRA İSTEYEN BİLE VAR

Yapı Kayıt Belgesi için gerekli olmayan proje çizimi yapan fırsatçılar vatandaştan 30 bin TL istedi. Halbuki Yapı Kayıt Belgesi almak için süreci yürüten firmalar daire başı 200-300 lira gibi bedellerle bu işlemleri yapabiliyor. Tapu işlemleri de dahil edildiğinde ise bu bedel en fazla 3 bin TL oluyor.

İMAR BARIŞINDA İKİ ÖNEMLİ SÜREÇ

İmar barışı sürecinde yapılması gereken işlemler iki etaba ayrılıyor. İlk etapta, başvuru sürecinden ödemenin yapılıp Yapı Kayıt Belgesi almak. İkinci etap ise, Yapı Kayıt Belgesi alındıktan sonra binanın tapusunu almaya kadar işleyen zaman dilimi.

İlk etapta başvuru sırasında ada ve parsel bilgileri, inşaat alanı, konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı alanları, yapıdaki konut ve işyeri sayısı, yapının bulunduğu arsanın alanı, arsa/arazinin emlak vergi birim değeri, yapı sınıfı, imar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi gibi bilgilerin bilinmesi gerekiyor. Bu bilgilerle başvuru ve ödeme yaptıktan sonra Yapı Kayıt Belgesi'ne sahip olunabiliyor.

YETKİLİLER UYARDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, vatandaşları fırsatçılara karşı uyardı. Yetkililer, vatandaşın kolayca başvurabilmesi için e-devlet üzerinden uygulama yaptıklarını ancak bu tür mühendislik firmalarına başvurmayı kişilerin tercihlerine bıraktıklarını belirtti. Bu firmalarla çalışan vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirten yetkililer, “Yanlış bilgilerle başvuru yapma ihtimali de var. Söz konusu firmalardan doğru başvuru yapılacağına dair teminat alınmalı” dedi.