Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar Barışı’na İzmir’den rekor başvuru geldi

İmar Barışı'na İzmir’den rekor başvuru geldi. Sadece İzmir’den 1.5 milyonu bulan başvurularla devletin kasasına 1 milyar 866 milyon 878 bin 627 TL kaynak aktarıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen İmar Barışı uygulamasına başvurular devam ediyor. 2018 Haziran’da başlayan uygulamaya başvurular 2019 Haziran’a kadar devam edecek. Sabah Gazetesi’nden Ertan Gürcaner’in haberine göre; İmar Barışı’nda İzmir rekor üstüne rekor kırdı. Sadece İzmir’den 1 milyon 500 bini bulan başvurular sonucunda devletin kasasına 1 milyar 866 milyon 878 bin 627 liralık kaynak aktarıldı.

İSTANBUL VE ANKARA'YI GERİDE BIRAKTI

Nüfus baz alınarak yapılan değerlendirme sonucunda 1 milyon 500 bin başvuru ile İzmir, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirleri açık ara geride bıraktı.

İmar barışının 31 Aralık 2017'den önce yapılan ruhsatsız yapıları kapsadığını söyleyen Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürü Ömer Albayrak, vatandaşları yalan beyanda bulunmamaları konusunda da uyardı. İmar Barışı kapsamına girmediği halde milat kabul edilen tarihten sonra yapılan ve uygulamadan yararlandırılmak istenen kaçak yapıların gerek il müdürlüğü gerekse ilgili belediyesi tarafından belirlendiğini söyleyen Ömer Albayrak, yalan beyanda bulunan vatandaşlar hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacağını kaydetti.

1 MİLYON 500 BİN BAŞVURU

İmar Barışı kapsamında 2 Ocak itibariyle 309 bin 397 yapı kayıt belgesi verildiğini açıklayan Ömer Albayrak, son ödeme tarihinin de 30 Haziran 2019 olduğunun altını çizdi. Vatandaşların imar affından yararlanabilmeleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü olarak her türlü önlemi aldıklarını, vatandaşları doğru bilgilendirmek amacıyla il müdürlüğünde bilgilendirme masaları oluşturduklarını kaydeden Albayrak, İzmir'de başvuru sayısının 1 milyon 500 bini bulduğunu ve her geçen gün artış gösterdiğini belirtti.

YIKIMLAR SÜRÜYOR

Yasa kapsamına girmediği halde yalan beyanla yasadan yararlandırılmak istenen yapılara ilişkin tespit ve yıkım çalışmalarının da hızla devam ettiğini söyleyen Ömer Albayrak, düzenlemeden yararlanmak isteyen vatandaşların E-devlet üzerinden kolaylıkla başvurularını yapabileceklerini belirtti.