Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar Barışı’na komşu düzenlemesi geldi

İmar Barışı’ndaki yeni düzenleme ile yapı ruhsatı veya yapı kullanma izni bulunan yapılarda aykırılık tek bir malike aitse komşu onayı aranmayacak. Detaylar haberimizde…

Vatandaşlardan ve iş dünyasından gelen itirazları değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Barışı’nda birtakım değişikliğe gitti. Buna göre yapı ruhsatı veya yapı kullanma izni bulunmayan yapılarda yapının tamamı için yeni yönetmelikte komşu onayı şartı korundu. Fakat yapı kullanma izni ya da yapı ruhsatı bulunan yapılarda aykırılık tek bir malike aitse komşu onayı aranmayacak. Ruhsata aykırılık hangi bağımsız bölüm ya da bölümlerde yapılmış ise İmar Barışı o bölümler için ayrı ayrı yapılacak. Söz konusu yapının tek bir malike ait olması durumunda ise aykırılık bütün bağımsız bölümlerde yapılmış ise bu durumda da yapının tamamı için belge düzenlenecek.

İŞ DÜNYASININ YÜKÜ AZALDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışı’nda iş dünyasından gelen talepleri de değerlendirmeye aldı. Düzenlemeden önceki uygulama ile otel, turizm tesisleri, fabrika, alışveriş merkezleri ve hastane gibi işyerleri yapı kayıt belgesi bedelinin ruhsatlı alan üzerinden hesaplanması nedeniyle yüksek rakamlar ödeyecekti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hesaplama sisteminde değişikliğe gitti ve artık söz konusu alanlarda sadece kaçak olan bölüm için bedel ödenecek.

KAYITTA YANLIŞ BEYANA DİKKAT

Yapı Kayıt Belgesinin alınmasından hemen sonra ve istenirse eğer maliklerin yüzde yüz onayı şart olan kat mülkiyetine geçiş aşaması olan yeni mimari proje, belediyeden alınan terklere ilişkin belge, yeni yönetim planı ve LİKAB tarafından düzenlenecek zemin tespit tutanağı süreçlerinde mimari projeyi hazırlayan mimar ve zemin tespit tutanağını hazırlayan mühendislere birlikte hukuki sorumluluk şartı da getirildi.

Söz konusu bu belgelerin yanlış düzenlenmesi halinde bu meslek grubuna hukuki ve cezai yaptırım uygulanacak. E-devlet üzerinden Yapı Kayıt Belgesi’nde yanlış beyan ve eksik ödeme halinde duruma uygun yeni Yapı Kayıt Belgesi düzenlenecek. Fazla ödeme halinde ise inceleme yapılacak ve düzeltme formu ile fazla bedelin iadesi gerçekleşecek.