Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar Barışı’nda fırsatçıların 3D yöntemi tutmadı

İmar Barışı’nda fırsatçılar 3D çizim yöntemine başvurdu. Ancak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, uydu sistemi ve yerinde keşiflerle fırsatçılara geçit vermedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen İmar Barışı düzenlemesini istismar eden fırsatçılar her yöntemi deniyor. Sabah Gazetesi’nden Furkan Yazıcı’nın haberine göre; boş araziye foto montajla ev yapanlar bu kez çareyi 3D çizimlerde bulmaya çalıştı.

Antalya’da İmar Barışı sürecini amacı dışında kullanmaya çalışan fırsatçıların Yapı Kayıt Belgesi tek tek iptal edilmeye başlandı. Bazı fırsatçılar, konteynır veya kulübe koydukları alanlarda 3D yöntemiyle lüks villa çizerek binaları varmış gibi gösterdi. Olmayan yapıları bilgisayar ortamında 3D modelleme yöntemiyle çizerek varmış gibi gösteren imar fırsatçıları hassas denetime takıldı. Yalan beyanlar, uydu sistemi ve yerinde keşiflerle tespit edildi.

YASAL İŞLEM YAPILIYOR

Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin uydudan takip ve yerinde incelemeleri ile belediyelerin tespit ettikleri kaçak yapılar hakkında yanlış beyanda bulunmaktan yasal işlem başlatıldı. Antalya’da İmar Barışını sabote eden 331 kişi Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirildi. Özellikle Kaş'ın Kalkan, İslamlar ve Üzümlü mahallelerinde kaçak yapılan lüks villaların fazlalığı dikkat çekti. Kaş'ta 201 kişi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Muratpaşa ilçesinde 39, Manavgat'ta 33 ve Alanya'da da 30 kişi hakkında yasal işlem başlatıldı.

80 KAÇAK YAPI YIKILDI

İmar Barışı'nı kapsayan tarihler dışında yapılan kaçak yapılar ve yanlış beyan verilerek belge alınmaya çalışılan yapıların yıkımı ise aralıksız devam ediyor. Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden elde edilen bilgilerde Kaş'ın yanı sıra Korkuteli'nin İmeçik Yaylası, Kepez'in Kirişçiler ve Duacılar bölgesi, Adrasan ve Alanya'nın bazı mahallelerinde kaçak yapıların yoğunlukta olduğu belirlendi. Antalya’da bugüne kadar Döşemealtı'nda 34, Muratpaşa'da 24, Kepez'de 10, Kemer'de 5, Aksu'da 3, Akseki'de 2 ve Alanya’da 2 olmak üzere toplam 80 kaçak binanın yıkımı gerçekleştirildi.

626 BİNA İÇİN YIKIM KARARI

Uydudan tespit edilen 626 kaçak yapı için ise yıkım kararı alındı. Bu yapılar arasında 111 kaçak ile yıkım kararı alınan Kumluca ilk sırada yer aldı Kumluca’nın Olimpos, Adrasan ve Çıralı turizm bölgelerinde özellikle kaçak bungalov yapılar yoğunlukta. Kaş'ta 99, Muratpaşa ve Alanya'da 74'er, Serik'te 49, Manavgat'ta 44 ve Döşemealtı’nda 43 yapı hakkında yıkım kararı alındı.