Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar Barışı’nda son günlere girildi

İmar Barışı’nda son günlere girildi. Ruhsatsız ya da ruhsat aykırı yapıları ilgilendiren uygulamada son başvuru tarihi 31 Aralık 2018 olarak belirlendi.

İmar Barışı uygulaması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirildi. Uygulama ile birlikte, 31 Aralık 2017’den önce yapılan imar mevzuatına veya projesine aykırı yapılar kayıt altına alınabiliyor. Uygulamaya son başvuru tarihi 31 Aralık 2018 olarak belirlendi.

31 Ekim 2018’de bitmesi planlanan İmar Barışı uygulaması, gelen yoğun talep üzerine bakanlık tarafından 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldı. Bu tarihe kadar başvuru ve ödemelerin tamamlanması gerekiyor.

BAŞVURULARDA RAKAM 9 MİLYONA ULAŞTI

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı’ndan bugüne kadar 8 milyon 900 bin kişinin başvurduğunu ifade etti. Murat Kurum, yıl sonuna kadar bu rakamın 10 milyon seviyesine ulaşmasını beklediklerini de söyledi.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİYOR

İmar Barışı uygulaması, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan ruhsatsız ya da ruhsat aykırı yapıları ilgilendiriyor. Başvurular ise e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Sistem üzerindeki başvuru formunu dolduran vatandaşlar daha sonra Yapı Kayıt Belgesi başvurusunu gerçekleştirebiliyor. Yapı Kayıt Belgesi bedelinin de ödenmesi ile Yapı Kayıt Belgesi elde edilebiliyor.

İMAR BARIŞI’NDAN FAYDALANAMAYAN YAPILAR

Bazı durumlarda İmar Barışı uygulamasından yararlanılamıyor. Örneğin üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda yer alan yapılar, Hazine’ye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde yer alan yapılar ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16’ncı Maddesi’nde belirtilen istisnai alanlarda yer alan yapılar İmar Barışı uygulamasından faydalanamıyor.