Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar Barışı’nda ‘süre uzatılsın’ çağrısı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, İmar Barışı’nda sürenin uzatılması çağrısında bulundu. “Hem vatandaş hem de devlet kazanacak” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, İmar Barışı uygulamasından herkesin yararlanabilmesi için başvuru ve ödeme sürelerinin uzatılması çağrısı yaptı.

İmar Barışı uygulaması; imara aykırı, ruhsatsız ya da ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirildi. İmar Barışı’na başvuru ve ödemelerin yıl sonunda biteceğini hatırlatan Bendevi Palandöken, uygulamaya bugüne kadar 9 milyon kişinin başvurduğunu söyledi. Başvurular sonucunda yaklaşık 7 milyar 511 milyon TL gelir elde edildiğini belirten Palandöken; “Ülke genelinde 12 ile 14 milyon arasında kaçak yapı olduğu tespit edilmişti. Söz konusu bu yapıların tamamının imar ve iskân sorununun çözülmesi gerekiyor” dedi.

SÜRE UZATILSIN, ÖDEMELER DEĞİŞSİN

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Bendevi Palandöken, İmar Barışı uygulamasından faydalanmak için e-devlet üzerinden başvuru yapanların Yapı Kayıt Belgesi ücretini 31 Aralık 2018’e kadar ödemesi gerektiğini hatırlattı. Hali hazırda İmar Barışı’ndan yararlanacak 3 ile 5 milyon arasında vatandaşın olduğunu belirten Palandöken; “Hedeflenen 13 milyon başvuru amacına ulaşabilmek adına, devletin daha çok gelir elde etmesi, ekonominin daha çok kazanması ve tüm kaçak yapıların kayıt altına alınabilmesi için son fırsat 31 Aralık’ta sona eriyor. Başvuruda bulunup Yapı Kayıt Belgesi ücretini yıl sonuna kadar yatırmayanların başvurusu iptal edilecek” ifadelerini kullandı.

İmar Barışı’nda sürenin uzatılmaması ile hem vatandaşların hem de devletin kaybedeceğini belirten Palandöken, uygulamadan en fazla dar gelirli vatandaşların yararlandığını söyledi. Dar gelirli vatandaşlar için gayrimenkul değerinin yüzde 3’ü ve yüzde 5’i kadar yapılan ödemenin yüksek bir rakam olabildiğini belirten Palandöken, bundan dolayı sürenin 3 ay daha uzatılması ve Yapı Kayıt Belgesi ücretlerinin ise 3 taksit halinde tahsil edilebilmesinin önemli olduğunu dile getirdi.