Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar barışında Tapu ve Kadastro süreci belli oldu

İmar barışında, Tapu ve Kadastro süreci belli oldu. İşte imar barışı ile ilgili izlenmesi gereken yol ve dikkat edilmesi gereken noktalar…

İmar barışında, Tapu ve Kadastro süreci netlik kazandı. 3194 Sayılı İmar Kanunun geçici 16. Maddesi uyarınca düzenlenen imar barışı ile ilgili açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı izlenmesi gereken yol ve dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı. İşte tüm detaylar…

ZEMİN TESPİT TUTANAĞININ HAZIRLANMASI GEREKİYOR

Yeni Kayıt Belgesi alındıktan sonra Tapu Sicil Müdürlüğü’nde yapılması gereken işlemler ile ilgili detaylı bilgi veren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Öncelikle zemin tespit tutanağı hazırlanması gerekiyor” dedi.

TÜM BİLGİLERİN DOĞRU VERİLMESİNE DİKKAT EDİLMELİ

Müracaatın yapıldığı yapıyla ilgili tüm bilgilerin doğru verilmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Yapının toplam inşaat alanının brüt olarak ölçülmesi gerektiğini belirten Özelmacıklı, “Yani ortak alanlar ve tüm aykırılıklar dahil edilerek inşaat alanının ölçülmesi gerekiyor. Eğer kat maliklerinin oy birliği yoksa bina kat mülkiyetine geçemez” dedi.

ZEMİN TESPİT TUTANAĞININ DÜZENLENMESİ GEREKİYOR

Hakan Özelmacıklı, yapının tamamını ilgilendiren aykırılıklarda Yapı Kayıt Belgesi’ne başvurmadan önce inceleme yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. Lisanslı Harita ve Kadastro Mühendislik Büroları (LİHKAB) veya Serbest Harita Kadastro Mühendislik ve Müşavirlik Büroları (SHKMMB) tarafından, yapı için zemin tespit tutanağı düzenlenmesi gerektiğini belirten Özelmacıklı, bu aşamada umumi hizmet alanında kalan yerlerin terkinin gerektiğini ifade etti. Özelmacıklı sözlerine; “Söz konusu yapının üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlar üzerinde yer alması durumunda bu yerlere belge düzenlenemiyor” diye devam etti.

YÜZ ÖLÇÜMÜNÜN DOĞRU YAPILMASI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Yapı Kayıt Belgesi’nde beyan edilen yüz ölçümlerin doğruluk denetimi mimarlar tarafından yapılıyor. Zemin tespit tutanağını hazırlayan mühendislerin söz konusu belge ve içeriğinden sorumlu olduğunu belirten Özelmacıklı, “Mimarlar da yüz ölçümden sorumlu. Bu yüzden beyanlarda hatalı bilgi vermemek çok önemli bir konu” diye konuştu.

Zemin tespit tutanağının Kadastro Müdürlüklerince onaylanması sonrasında ise süreç Tapu Müdürlükleri üzerinden devam ediyor. Özelmacıklı; “Yapı Kayıt Belgesi, zemin tespit tutanağı, kat mülkiyetine geçilecek ise tüm maliklerin onayladığı bağımsız bölüm numaraları ile arsa paylarını içeren mimari proje, yönetim planı ve DASK poliçeleri talep ediliyor” dedi. Söz konusu durumda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Yapı Kayıt Belgesi için ödenen tutar kadar bir bedel daha yatırılıyor. Ayrıca döner sermaye ve her bağımsız bölüm için 179,10 TL tescil harcı alınıyor.