Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar Barışı’nda vatandaşa son gün uyarısı

İmar Barışı başvuruları 31 Ekim’de sona eriyor. Uzmanlar, oluşabilecek sıkıntı ve yoğunluğa karşı vatandaşları uyardı. Başvuruların son günlere bırakılmaması vurgulandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız ya da ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması amacıyla hayata geçirilen İmar Barışı başvuruları 31 Ekim 2018’e kadar devam ediyor. Uzmanlar, başvurularda yaşanması muhtemel sıkıntı ve yoğunluğa karşı vatandaşları uyardı. Mağduriyetlerin önlenmesi için vatandaşların son günlere kadar beklememesi vurgulandı.

EKİM AYININ YOĞUN GEÇMESİ BEKLENİYOR

Bugüne kadar milyonlarca başvuru olduğunu dile getiren Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, Ekim ayında ciddi yoğunluk olmasının muhtemel olduğunu belirtti. 20 Eylül’de yapılan değişikliğin yoğunluğun artmasına neden olacağını ifade eden Ali Yüksel; “Vatandaşlarımız, bu nedenle başvurularını son günlere bırakmasınlar” dedi.

BİNANIN VASFINI MUTLAKA TESPİT EDİN

İmar Barışı başvurusunda en önemli konuların başında ilgili binanın oturumunun, kat sayısının ve katların metrekaresinin doğru ölçülmesi geliyor. Ali Yüksel, imarlı bir arsada bulunan binanın ne kadarının imar hakları içinde ne kadarının dışında olduğunun iyi analiz edilmesi gerektiğini vurguladı.

Binanın vasfının tespit edilmeden başvuru yapılmaması gerektiğini ifade eden Yüksel; “Binaların basit yapı mı, villa mı, apartman mı olduğunu tespit etmek çok önemli. Belediye ya da ilgili valiliğe başvurarak binanın orada kaydı varsa sınıfını öğrenmek yoksa bu işleri bilen teknik mühendislik ya da danışmanlık şirketlerinden binanın cinsi veya vasfını belirleyen bir rapor almak gerekir. Bu husus duruma göre ödenmesi gereken harç miktarını değiştirmektedir” diye konuştu.

BAŞVURULARDA YENİDEN YOĞUNLUK BAŞLADI

20 Eylül’deki değişiklik ile birlikte başvurularda yeniden yoğunluk başladığını belirten İstanbul Zirve Yapı Denetim ve Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Cumhur Akpınar; yaz tatili, Kurban Bayramı gibi sebeplerden dolayı vatandaşların başvuruları son günlere bıraktığını ifade etti.

Yapılan araştırmalarda bugüne kadar bakanlığa verilen belgelerde çok sayıda bilgi eksikliğinin bulunduğunu dile getiren Cumhur Akpınar; “Bundan dolayı yapı kayıt belgelerinde ciddi hatalar oluşuyor. Hatalı belgelerin düzeltilmesi için son günlerde talebin arttığını gözlemliyoruz” dedi.

Hatalı bilgilerin düzeltilmesi için e-Devlet üzerinden güncelleme yapılabiliyor. Değişikliğin onaylanması durumunda daha önceki belge iptal ediliyor ve yeni yapı kayıt belgesi oluşturuluyor.