Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar Barışı’nda yüzde 100 katılım aranıyor

İmar Barışı’nda yüzde 100 katılım aranıyor. Bazı hak sahipleri uygulamada sürecin tıkanmasına neden oluyor. 10 daireli apartmanda 1 kişi bile hayır derse tapu verilmiyor.

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren, sorunlu yapılara yasal statü kazandıran İmar Barışı uygulaması bazı vatandaşlar için zorlu geçiyor. İki aşamadan oluşan İmar Barışı’nda yapı kayıt belgesi için anlaşamayan komşular olduğu gibi ikinci aşamadaki tapu alımında da sıkıntılar çıkabiliyor.

Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; İmar Barışı uygulamasının birinci aşamasında başvuru yapıp ödeme yapan vatandaş yapı kayıt belgesini alıyor. Bu belge ile mülkiyet yasal hale geliyor. Ayrıca idari para cezası veya yıkım kararı ortadan kaldırılmış oluyor. Fakat bu aşamaya bazı komşular katılmak istemeyince süreçte tıkanma yaşanıyor.

Uygulamada ikinci aşamada ise ilk aşamada ödenen miktar kadar bedel ödenip tapu alınıyor. Bu aşamada uzlaşma sorunu yaşanıyor. Çünkü bu işlemler için yasa ‘yüzde 100 katılım’ olmasını istiyor. Örneğin 10 daireli bir apartmanda 1 kişi katılmazsa diğer 9 kişi tapu yolunda çaresiz kalıyor.

İlk aşamada olan yapı kayıt belgesi alımında yüzde yüz anlaşma olmasa da ilerlemenin mümkün olduğunu dile getiren Tektaş İmar Barışı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya; “Mesela 10 daireli apartmanda 1 kişi dışında 9 kişi İmar Barışı uygulamasından faydalanmak istiyor. İşlemler yapılır ve ödeme yapmayan o 1 kişinin de ödemesi diğer hak sahiplerince gerçekleştirilir. Böylece yapı kayıt belgesi alınır. Bunun sonucunda söz konusu yapı hakkında para cezası ya da yıkım kararı varsa bunlar kalkar. Ödeme yapmayan kişi yerine ödeme yapan hak sahipleri ödedikleri tutar kadar bu kişiye icra takibi başlatabilir. Anlaşma yapmayan kişi söz konusu bedeli ödemezse evi elden gidebilir. 10 kişi adına tek kişi de aynı işlemleri gerçekleştirebilir” şeklinde konuştu.

TAPUDA SORUN ÇIKIYOR

Uzmanlar, asıl uzlaşma sorununun tapuda yaşandığını ifade ediyor. Çünkü bu aşamada 1 kişi dahi eksik olsa süreçte ilerleme yapılamıyor. Bu konuda birçok örnekle karşılaştıklarını dile getiren Hakan Çatalkaya; “Şu an imar barışında ağırlık 1’inci aşamada. Birkaç ay geçtikten sonra başvuru süresinde sona yaklaşınca ikinci aşamaya geçilecek. Böylece bu tip sıkıntılar daha da artış gösterecek. Tek parselde birden fazla bina bulunması gibi durumda da aynı sorun yaşanıyor. Aynı parseldeki tüm hak sahiplerinden katılım isteniyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yüzde 100 katılımla İmar Barışı başvurusu istiyor. Vatandaşlardan sıkça bir düzenleme talebi gelse de bakanlık bu konuya sıcak bakmıyor.

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberinin tamamına BURAYI TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.