Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar barışından 1 milyar 350 milyon TL ödeme alındı

Yurt genelinde yaklaşık 13 milyon yapıyı ilgilendiren imar barışı başvuruları 3 milyon 780 bin oldu. Toplam 1 milyar 350 milyon TL gelir elde edildi.

Türkiye genelinde yaklaşık 13 milyon yapıyı ve 15 milyon vatandaşı ilgilendiren imar barışı başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. En son alınan verilere göre imar barışında başvurular 3 milyon 789 bin seviyesine erişti. İmar barışından şu ana kadar toplam 1 milyar 350 milyon TL gelir elde edildi.

İnşaat sektörünün gündemine ilişkin önemli açıklamalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sektör temsilcilerinin faiz indirimi desteğine ilişkin taleplerle ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Gazete ve televizyon kanallarının Ankara temsilcileri ile bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, emlak ve ekonomi gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının önümüzdeki dönemde yapacağı projelerden de bahsetti.

İmar barışından 1 milyar 350 milyon TL ödeme alındığını ifade eden Kurum, başvuruların 31 Ekim 2018 tarihine alınmaya devam edeceğini belirterek, imar barışının 2017 yılının sonuna kadar yapılan binaları ilgilendirdiğini ve şu an kaçak inşaat yapanlara gereken en ağır cezanın verileceğini dile getirdi.

İnşaat sektörü temsilcilerinin konut kredisi faiz indirimi talebine ilişkin çalışmaların devam ettiğini de bildiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, konut sektöründeki sorunları çok iyi bildiğini ve bu sorunlarla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili bankaların ciddi anlamda çalıştığını ifade etti.

Sorunların çözümü için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Bakan Kurum, “Faiz desteği mi olur, başka bir şey mi olur; bunu süreç içinde açıklıyor olacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Kurum kendisine yöneltilen Kanal İstanbul için benzer bir desteğin olup olmayacağı sorusuna da "Dövizin artışı veya faizin hareketliliği muhakkak tüm ülkedeki yatırımı etkiler ancak Kanal İstanbul çok önemli bir proje, yurtdışındaki yatırımcıların da ilgilendiği bir proje. Faiz desteği bağlamında kamu kaynağını kullanma gibi bir düşüncemiz yok" şeklinde yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 24 Haziran seçimleri vaatleri arasında dile getirilen millet bahçeleri ile ilgili ilk aşamada toplam 22 projenin gündeme getirildiğini söyleyen Bakan Kurum, 100 gün içinde 5 millet bahçesinin açılacağını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Kamu kaynağı kullanmadan âtıl arazileri kullanarak TOKİ üzerinden bunları yapacağız" dedi.

Dar gelirli vatandaşlara yönelik konut üretimi hakkında müjdeli haberler veren Kurum, ilk etapta 5 bin, toplamda ise 50 bin kamu konutunun satışa çıkartılacağını bildirdi.