Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar Barışı’yla birlikte gayrimenkullerin değeri arttı

İmar Barışı’nda sürecin uzatılmasıyla sektör hareketlendi. Uzmanlar, İmar Barışı’yla birlikte gayrimenkullerin değerinin yüzde 20-30 oranında arttığını belirtti.

İmar Barışı olarak adlandırılan Yapı Kayıt Belgesi’nde başvuru süresinin uzatılmasıyla birlikte gayrimenkul sektörü hareketlendi. Uygulama ile birlikte gayrimenkul değerleri yüzde 20 ve 30 oranında arttı.

ASIL KAZANCI TAPU SAHİPLERİ ELDE EDİYOR

Tapu.com’da yer alan değerlendirmeye göre, sürecin uzatılmasıyla birlikte sektör hareketlendi. İmar Barışı uygulaması kapsamında tapuların daha değerli hale geleceğini söyleyen Tapu.com kurucu ortağı Emre Erşahin; “Uygulama ile birlikte asıl kazancı tapu sahiplerinin elde edeceğini düşünüyoruz. Bugüne kadar İmar Barışı’ndan faydalanan tapuların piyasa değerleri üzerinden işlem yapmaya uygun hale gelerek ortalama yüzde 20-30 oranında değerlendiğini gözlemlemekteyiz” şeklinde konuştu.

YAPILAR, YASAL AYKIRILIKLARDAN KURTULDU

Bazı gayrimenkullerin İmar Barışı sonrası yasallaşan statüsüyle birlikte değerini de artırdığını ifade eden Emre Erşahin; “Eskiden kusurlu durumda olan tapunun imar barışı sayesinde en azından yasal aykırılıklarından kurtulduğunu ve bunun da değer artışı sağladığını görmekteyiz” dedi.

KREDİYE UYGUN YAPI SAYISININ ARTIŞI SATIŞLARI DA ARTIRACAK

Emre Erşahin, krediye uygun yapı sayısının artmasıyla satışların da artacağını ifade etti ve ekledi: “İmar Barışı ile yasal statü kazanacak olan yapılar ipoteklerde değerinden işlem görecek ve krediye de uygun hale gelerek satış işlemleri daha kolay gerçekleşecek.”