Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İmar Kanunu’nda değişiklik: Arsada değer artışı durumunda devlete fark ödenecek

Şehirlerde rant vergisi planı tekrardan gündemde. Hazırlanan taslağa göre, imar planında yapılan değişikliklerde arsada değer artışı olursa devlete fark ödenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak ile birlikte şehirlerde rant vergisi planı yeniden gündeme geldi. Hürriyet Gazetesi’nden Aysel Alp’in haberine göre; imar planında yapılan değişikliklerde arsada değer artışının olması durumunda oluşan fark devlete ödenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı yasa, 3194 sayılı İmar Kanunu'nda yapılacak değişiklikle kabul edilecek. Yeni yasa taslağına göre imar planında konut olarak görülen arsanın alışveriş merkezine dönüştürülmesi ya da kat sayısının beşten 15’e çıkması gibi plan değişikliklerinde arsa değerindeki artışın bedeli devlete ödenecek.

BEDELİ, DEĞER TESPİT KOMİSYONU BELİRLEYECEK

Taslak yasa tasarısındaki maddede “Yoğunluk artışı, bina yüksekliği, kat adedi, kullanım amacı değişikliğine yönelik uygulama imar plan değişikliği sonucu değerinde artış olan taşınmaz maliklerinden, taşınmazın artan arsa değeri bedelinin tamamı değer artış payı olarak alınır” ifadeleri yer alıyor.

Taşınmaza ait değer artış bedeli “değer tespit komisyonu” tarafından kararlaştırılacak. Söz konusu bedel, en az iki lisanslı gayrimenkul değerleme şirketinin bulduğu rakamın aritmetik ortalamasından az olmayacak.

ŞEHİR RANTI VERGİLENDİRMESİ

Yeni yasaya örnek vermek gerekirse; İstanbul’da imar planında 5 katlı konut izni bulunan bir arsa için hem yoğunluk artışı hem de fonksiyon değişikliği talebiyle başvurulması sonucunda 10 katlı bir otel, AVM, iş merkezi, rezidans veya hastane yapılması izni çıkarsa, arsanın değeri artacak. Değer artışının 5 milyon TL’den 15 milyon TL’ye yükselmesi gibi bir durumda 10 milyon TL’lik değer artışı farkı devlete ödenecek.

ÖDENENE KADAR TAPU KÜTÜĞÜNE ŞERH EDİLECEK

Söz konusu taşınmazın değer artış payı ödeninceye kadar tapu kütüğüne şerh düşülecek. Taşınmaza ait satış, ipotek, trampa, kiralama ve benzeri işlemler bedel ödeninceye kadar durdurulacak.