Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İndirimlerle birlikte sektöre hareketlilik geldi

4 sektörde 6 başlıkta gerçekleşen vergi indirimleri pazarı canlandırdı. Konutta indirimlerin yıl sonuna kadar devam etmesi ise sektöre hareketlilik getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı 4 sektörde 6 başlıkta gerçekleşen vergi indirimleri pazarı canlandırdı. Döviz kurunda yaşanan düşüşün de etkisiyle piyasalarda yeniden güvenin oluştuğunu ifade eden sektör temsilcileri, mağazalarda canlılığın başladığını belirtti. Sabah Gazetesi’nden Ufuk Sandık’ın haberine göre; mağaza ve bayilerde müşteri trafiği yüzde 30-40 oranında artış gösterdi. Beyaz eşya, mobilya ve konut sektörü temsilcileri, vergideki düşüşle birlikte satışların yüzde 10 arttığını ifade ediyor.

BAKAN ALBAYRAK AÇIKLAMIŞTI

Kasım ayı başında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mobilyada uygulanan KDV, beyaz eşyada ise ÖTV indirime gidileceğini açıklamıştı. KDV ve tapu harcında indirim uygulaması ise yıl sonuna kadar uzatıldı.

KONUT ALMANIN TAM ZAMANI

KDV ve tapu harcı indiriminin yıl sonuna kadar devam etmesinin konut sektörüne hareket getirdiğini ifade eden İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım; “Tarihi kampanyaların getirdiği hareket, KDV ve tapu harcı indirimiyle devam etti. İnşaat maliyetlerinde yaşanan yüzde 50 artış konut fiyatlarına yansıtılmadan satış yapılıyor. Firmaların kendi içindeki kampanyaları da devam ediyor. Şimdi konut almanın tam zamanı” şeklinde konuştu.

MAĞAZALAR DOLMAYA BAŞLADI

Küçük elektrikli ev aletlerinde ÖTV'nin yılsonuna kadar sıfırlanması ve Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı'nın hayata geçirilmesiyle mağazaların yeniden dolmaya başladığını söyleyen Zücaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı İsmail Erdoğan; “Özellikle hafta sonu AVM'lerdeki mağazalarda bir önceki haftaya oranla ziyaretçilerimizde yüzde 30 artış oldu” dedi. İsmail Erdoğan, satışlarda yüzde 10 oranında bir artış yaşandığını ifade etti.

GEÇEN YILA ORANLA ZİYARETÇİ ARTTI

ÖTV indiriminin piyasayı canlandırdığını aktaran Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer; “1-7 Kasım tarihleri arasında mağazalarımıza giren ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.6 oranında artış gösterdi” ifadelerini kullandı. Dinçer, ÖTV indirimiyle kısa vadede çift haneli büyüme elde edileceğine inandıklarını söyledi.