Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaat bitirme süresi 48 aya çıkıyor

36 ay olan inşaat bitirme süresi, 48 aya kadar çıkarılacak. İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, bu adımın sektörü rahatlatacağını ifade etti.

İnşaat sektöründe yaşanacak olası daralmadan tüketiciyi korumak için harekete geçildi. Belirli kriterler çerçevesinde inşaat bitirme süresini 48 aya uzatmak için çalışmalar başladı.

Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hem inşaatçıyı rahatlatmayı hem de tüketiciyi korumayı amaçlayan çalışmanın ilk adımını attı. Geçen yıl ağustos ayında inşaat sektörü temsilcilerinin bu yönde taleplerini alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerekli düzenlemeleri yaparak konuyu asıl muhatabı olan Ticaret Bakanlığı’na sevk etti.

YÖNETMELİK MECLİS'TE

Talepleri ve piyasa koşullarını dikkate alan Ticaret Bakanlığı hazırladığı kanun tasarısını TBMM’ye sundu. Tasarıya göre inşaat alanı 10 bin metrekarenin altında olan inşaatlarda bitirme süresi 30, 10 ila 15 bin metrekare arasındaki inşaatlarda 36, 15 ila 20 bin arası inşaatlarda 42, 20 bin metrekarenin üzerindeki inşaatlarda ise yapı ruhsatının alınmasından itibaren 48 ay olarak belirlendi.

İnşaat bitirme sürelerinde gecikmelerin yaşanabileceğini ifade eden İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, bu gecikmenin de sektöre telafisi imkânsız zararlar verebileceğini söyledi. Nazmi Durbakayım, bu yönde alınacak bir kararın sektörü rahatlatacağını söyledi.