Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaat firmalarından art arda konkordato talepleri geliyor

Konut kredi faizlerinin yükselmesi, kurlardaki yükseliş ve artan konut üretim maliyetleri nedeniyle borç batağına saplanan inşaat firmalarından iflas haberleri geliyor.

Son iki yıldır zorlu bir dönemece giren inşaat sektöründe sular durulmuyor. Artan inşaat maliyetleri, konut kredisi faiz oranlarının fahiş artışları ve dolar/euro birimlerinde ani yükselişler nedeniyle konut sektörünün temsilcileri çok zor bir dönemden geçiyor.

Uzun süredir yaşanan kriz nedeniyle borç batağına sağlanan firmalar bir bir iflas etmeye başladı. Son olarak Sedyol İnşaat ve Payas İnşaat da konkordato talebinde bulundu.

Kredi faizlerinin sürekli yükselmesi nedeniyle tüketiciler konut alımlarını erteliyor. Konut stokunun sürekli artış göstermesi ve artan inşaat maliyetlerine karşın konut satışlarının ivme kaybetmesi de inşaat firmalarını zorluyor. Bazı inşaat firmaları krizi atlatmaya çalışırken bazıları da direnç gösteremeyerek iflas bayrağını çekiyor. Son olarak özellikle ilçelerde asfalt ve yol yapım projeleri üstlenicisi olarak dikkat çeken Sedyol İnşaat ve Payas İnşaat da sektörün zorlu şartları karşısında direnç gösteremeyerek iflas bayrağını çekti.

Sedyol İnşaat ile Sancaktepe Sultanbeyli Metro Projesi’nde Sarıgazi İstasyonu’nun iki şaftının ve 1700 metrelik tünelin kazısını üstlenen Payas İnşaat da konkordato talebinde bulundu.

Konut kredi faizlerinin artışı, inşaat maliyetlerin git gide yükselmesi, kontu fiyatlarının daha da düşeceği yönündeki söylentiler nedeniyle konut yatırımlarını erteleyen alıcılar ve konut stokunun 2,5 milyon seviyesine dayanmasıyla konut sektöründe ciddi sıkıntılar yaşanmaya başladı. Konut satışlarının ivme kaybettiği bu dönemde firmalar art arda borç yapılandırma talebinde bulunmaya başladı.

Taahhüt işlerini üstlenen Sedyol İnşaat ve Payas İnşaat da konkordato talebinde bulundu. Sedyol İnşaat , Bursa 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde adi konkordato istedi. Payas İnşaat Turizm İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından da konkordato talebinde bulunulduğu duyuruldu.