Yedi Mavi
11 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
8 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Frekans 215
2 Yıl Sonra Teslim
AND Frekans 215 İstanbul Anadolu / Kartal Proje Detayı
Yücesoy Santrall
2 Yıl Sonra Teslim
Yücesoy Santrall İzmir / Bornova 415.000 TL - 1.295.000 TL Proje Detayı

İnşaat firmalarından konut kredisi faizlerinde ‘indirim’ atağı!

Konut kredisi faiz indirimi kampanyasının 30 Haziran tarihinde sona ermesiyle konut satışları düşmeye başladı. Bu duruma inşaat firmaları müdahale edecek!

Devlet ve özel tarafından yapılan teşvikler kapsamında konut sektöründe önemli bir hareketlilik yaşandı. Yüzde 20 indirim kampanyası, düşük konut kredisi faizleri ve yüzde 5 peşinat gibi çok özel imkanlarla birçok vatandaş konut sahibi oldu. Bu süreçte özellikle lüks segmentte oluşan Türkiye genelindeki konut stokunda da erime başladı.Ancak tüm bu kampanyalar 30 Haziran tarihi itibariyle sona erdi.

Konut kredisi faizlerinin kampanya öncesindeki seviyelere dönmesi ile birlikte vatandaşlar da alımlarını kesti, satışlar düştü. Ev satın almaya karar veren ancak henüz konut kredisi için başvuruda bulunmamış olan vatandaşlar da büyük hayal kırıklığına uğradı. Bu durumun farkında olan firmalar da bu gidişatı değiştirmek için yeni bir formül geliştirdi.

Kampanya sonrasında düşüşe geçen konut alımlarının yeniden yükselmesini sağlamak ve henüz kampanyadan yararlanmamış olan vatandaşların mağduriyetlerine son vermek isteyen inşaat firmaları bankalarla anlaşarak konut kredi faizlerini sürekli olarak düşük tutmayı amaçlıyor.

Bu alanda ilk adım Teknik Yapı’dan geldi. Piyasada var olan yoğun talebe karşılık böyle bir karar alan firma bundan sonraki süreçte bankalarla iletişime geçerek özel bir anlaşma sağlayacak. Firma ve bankalar arasındaki anlaşmalar sayesinde konut kredisi faiz oranlarının psikolojik seviye yüzde 1’in üzerine çıkarılmaması amaç ediniliyor.