Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaat maliyetlerinin artması konut fiyatlarını yükseltiyor

Bir süredir gerileme döneminde olan konut fiyat artışlarında ilerleyen zamanlarda yukarı yönlü bir hareketlilik olması bekleniyor.

Konut üretim maliyetlerinin sürekli artış göstermesi nedeniyle bir süredir gerileme döneminde olan konut fiyatlarının artış göstermesi bekleniyor. Uzmanlar ve inşaat sektörü temsilcileri konut sahibi olmak isteyenleri acele davranmaları gerektiği konusunda uyarıyor. ‘Konut satın almanın tam zamanı’ diyen sektör temsilcileri ve uzmanlar kısa süre sonra artan maliyetler nedeniyle konut fiyatlarında artışa gidileceğine vurgu yapıyor.

2016 ve 2017 yıllarında Türkiye’de ve küreselde yaşanan ekonomik ve siyasal krizler nedeniyle birçok sektörde yıkıcı etkiler görüldü. Firmalar küçülmeye gitti ya da tamamen kapandı. Darbe girişiminin hemen ardından devlet tarafından başlatılan konut seferberliği ile konut sektörü bir süre daha canlılığını koruyabildi.

Emlak Konut GYO önderliğinde başlatılan uzun vadeli faizsiz konut kredisi desteğiyle konut hesabı olmasının önünü açan kampanya sektör temsilcilerinin de elini taşın altına koymasıyla istenen sonucu verdi. Darbe girişiminden sonra yaşanması muhtemel durgunluk konut piyasasını çok sarsmadı. Ancak konut sektörünün satışlarına devam edebilmesi için yeni bir çıkış yolu bulması gerekiyor. İnşaat sektörünün önemli temsilcileri sektörde son 10 yıldır devam eden satışların sona ermesinden endişe ediyor.

Çalışan herkesin konut sahibi olmak istediği bir gerçek. Ancak peşinatı denkleştirmek, yüklü bir borcun altına girmek kolay cesaret edilebilecek bir şey değil. Bu nedenle konut satın almak isteyenler en doğru zamanda hareket etmek istiyor. Peki konut fiyatları düşecek mi? Konut fiyatları nasıl bir yön izleyecek?

İnşaat sektörü temsilcilerine göre şu an ‘konut satın almanın tam zamanı.’ İlerleyen günlerde üretim maliyetlerinin artması nedeniyle konut fiyatlarının da artması bekleniyor. Son birkaç yıldır gerileme döneminde olan konut fiyatları artışının ilerleyen zamanlarda hızlanması ve konut fiyatlarının artış göstermesi bekleniyor.