Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaat sektörü 2019 yılından umutlu

Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, inşaat sektörünün 2019’da ümitli olduğunu ve bekle-gör yaklaşımının biteceğini öngördüklerini ifade etti.

İnşaat sektörünün 2018 yılını değerlendiren Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, 2019’a daire öngörülerini de paylaştı. Dövizdeki artış ve ekonomik dalgalanmalar nedeniyle sektörde duraksamaların yaşandığını hatırlatan Nimetullah Kaya, konut alımını kolaylaştırmak için başlatılan kampanya ve düzenlemelerle birlikte yılsonuna doğru hareketlenme gözlendiğini ifade etti.

MALİYETLER İKİ KATI ARTTI

KDV ve tapu harcı indiriminin yılsonuna kadar uzatılmasının da etkisiyle inşaat sektörünün 2018 yılını mevcut şartlar gereği mümkün olan en pozitif tablo ile kapatacağını söyleyen Nimetullah Kaya, 2018 yılında başta demir, beton, akaryakıt olmak üzere inşaat maliyetlerinde ciddi oranda artış yaşandığını da hatırlattı. İnşaat maliyetlerinin neredeyse ikiye katlandığını belirten Kaya, buna rağmen artışın fiyatlara yansıtılmadığını söyledi. Kaya; “Böylece sektör için karamsar havanın değişmesi sağlandı. Tüketiciler de avantajlı fırsatlarla konut yatırımı yapma imkanı buldu” şeklinde konuştu.

TÜKETİCİ 2019’DA HAREKETE GEÇECEK

2019’da yerel seçimlerin ardından özellikle ikinci çeyrek sonrasında dolardaki hareketlilik ve faiz oranlarının normalleşeceğine inandıklarını belirten Nimetullah Kaya; “Yeni düzenlemeler ve kalıcı teşvikler için atılmaya devam edecek adımların etkisiyle şu anda bekle-gör yaklaşımı içinde olan tüketicilerin ve yatırımcıların 2019 yılında özellikle de seçim döneminden sonra harekete geçeceğini öngörüyoruz” dedi.

TÜRKİYE’DE KONUTA OLAN TALEP BİTMEZ

Türkiye’nin deprem kuşağında olduğunu hatırlatan Nimetullah Kaya, 20 milyonluk yapı stokunun 7,5 milyonunun riskli durumda olması nedeniyle kentsel dönüşüm çalışmalarına acilen hız verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Genç nüfusa sahip, evlenme ve çocuk sahibi olma ve dolayısıylada yeni ya da daha geniş bir eve ihtiyaç duyulma oranı yüksek bir ülke olan Türkiye’de deprem yönetmeliğine göre inşa edilmiş yeni konutlara taşınma ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Kaya; “Gayrimenkul alımı değerli ve sürdürülebilir bir yatırım aracı olduğu için yerli ve yabancı yatırımcıların konuta olan ilgisinin 2019 yılında da artarak devam edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.