Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"İnşaat sektörü büyümeye devam ediyor"

Kiler GYO Genel Müdürü Tarık Gürdil ve Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç TÜİK inşaat sektörü büyüme rakamları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay açıklanan gayrimenkul sektörü büyüme rakamlarına göre Türkiye’de gayrimenkul sektörü yıllık yüzde 6,9 büyüme oranı ile ülke ekonomisinin bir miktar altında büyüme gösterdi. Gayrimenkul sektörüne ilişkin TÜİK tarafından açıklanan önemli verileri değerlendiren Kiler GYO Genel Müdürü Tarık Gürdil şunları kaydetti:

“TÜİK tarafından açıklanan birinci çeyrek verileri açıkça gösteriyor ki büyüme beklentinin üzerinde gerçekleşti. Bu büyüme rakamı ile gerek OECD ülkeleri ve gerekse G20 ülkeleri içinde ilk sıralarda yer alıyor olmamız gayet olumludur.

Sanayi sektörü yıllık yüzde 8,8 büyüme gösterdi

Özellikle seçimlerden sonra ekonomide alınması beklenen önemli kararlar ile bu büyüme rakamlarının kalıcı ve sağlıklı olması sağlanabilecektir. İktisadi faaliyet kollarına göre ise sanayi sektörü yıllık yüzde 8,8 büyüdü.

“Durgunluk büyüme verilerine de yansıdı”

İmalat sanayi yüzde 9,3, hizmet sektörü yüzde 10, tarım sektörü yüzde 4,6 büyüdü. Gayrimenkul sektörü büyümesi ise yüzde 6,9 ile Türkiye ekonomisinin büyümesinin bir miktar altında gerçekleşti. Dolayısıyla gayrimenkulde büyüme devam etse de geçen yılın ikinci yarısından itibaren piyasada kendisini hissettiren durgunluk büyüme verilerine de yansımış durumda.

“Gayrimenkul sektörünün ikinci çeyrekte daha hızlı büyümesini bekliyoruz”

Ancak Türkiye’de son yıllarda önemli bir büyüme potansiyeli ile ekonomiye katkı sağlayan gayrimenkul sektörünün ikinci çeyrekte daha hızlı bir büyüme göstermesini bekliyoruz. Biliyorsunuz; gayrimenkul sektörünü canlandırmak için hükümet yüzde 18 olan KDV’yi yüzde 8’e, binde 20 olan tapu harcını binde 15’e indirdi. Ardından konut kredisi faizleri 120 ay vadede yüzde 0,98’e kadar geri çekildi.

“Kiler GYO da kampanyaları ile sektörün büyümesine destek olmaya devam edecek”

Son olarak ise KONUTDER, İNDER ve GYODER öncülüğünde 41 konut firması, peşin ve kredili fiyatlarında yüzde 20 indirim yaptı, peşinatı da yüzde 5’e çekti. Tüm bu alınan tedbirlerin etkilerini olumlu olarak ikinci ve üçüncü çeyrek büyüme rakamlarında göreceğiz. Kiler GYO olarak biz de devam eden kampanyalarımız ile sektörün büyümesine destek olmaya devam ediyoruz.

İnşaat sektörüne ilişkin TÜİK tarafından açıklanan büyüme verileri hakkında görüş bildiren bir diğer isim Yamaç Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yamaç ise, inşaat sektörünün büyümeye devam ettiğinin altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

“İnşaat sektörü büyümeye devam ediyor”

“Ekonominin lokomotifi olarak görülen inşaat sektörü TÜİK tarafından açıklanan son verilere baktığımızda büyümeye devam ediyor. Döviz kurlarındaki artış ve dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmalar sektörde durgunluğa neden olsa da inşaat sektörünün 2018 yılının birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6,9 oranında artış sağladığını görüyoruz.

Konut kredisi faiz indirimlerinin sürdürülebilir olması gerekiyor”

KDV ve faiz oranlarında yapılan indirimler, uzun vadeli konut kampanyaları sektörün hareketlenmesini sağlıyor. KDV’de ve faiz oranlarında sağlanan indirimlerin sürdürülebilir olması gerekiyor. Ekonominin, sektördeki büyümenin sürdürülebilmesi, yatırımların hız kesmeden devam etmesi ve istihdamın artması için sektörümüzün devletimiz tarafından desteklenmesine ihtiyacı var.”