Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

“İnşaat sektörü hız kesmeden büyümeye devam edecek”

Okkalar İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, inşaat sektörünün bu yıl da büyümesine hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

TÜİK’in 2017 Nisan ayı konut satış istatistikleri verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 114 bin 446 oldu. 200 milyon TL’lik yatırımla 4 yeni projeyi hayata geçirmeye başlayan Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, inşaat sektörünün nabzını tutan ve her ay düzenli olarak açıklanan TÜİK’in nisan ayı konut satış istatistikleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 artmasının temel belirleyicisinin siyasi ve ekonomik istikrar olduğunun altını çizen Mahmut Okka, “Sektörün bu yılı da büyüyerek kapatacağını düşünüyorum. TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre 2017 Nisan ayında gerçekleşen konut satış rakamları da sektörün büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 114 bin 446 olması bu öngörümüzün en önemli göstergesi. Sektör, ekonominin lokomotifi olarak kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratıyor. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2017 yılında da büyümesine hız kesmeden devam ettiğini görüyoruz” dedi.

Güvenilir inşaat firmalarının da artışta payı var!

Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 artmasının da yabancı yatırımcının ülkeye olan güveninin bir göstergesi olduğunu belirten Okka, “Türkiye ve ekonomimize duyulan güvenin her geçen gün arttığını görüyoruz. Hükümetimiz tarafından getirilen vatandaşlık hakkı ve KDV istisnası gibi teşviklerin de satışları desteklediği ortada. Her zaman en karlı yatırım, konuta olan yatırımdır. Özellikle son yıllarda markalı konut üreticilerinin artması da inşaat sektörüne olan güveni büyük ölçüde artırdı. Bu anlamda konut satın almak isteyen yatırımcılara çeşitli kredi olanakları sunan ve uzun yıllardır yaptığı projelerle kendini kanıtlayan inşaat firmalarının da bu artışlarda payı olduğunu söylemek doğru olur” diye konuştu.