Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaat sektörü için yeni paket geliyor

İnşaat sektörü için yeni paket geliyor. Bu ay tamamlanması planlanan paket ile birlikte inşaat sektöründeki stok sorununa el atılacak.

Hükümet, inşaat sektörü için yeni paket hazırlıyor. Bu ay tamamlanması planlanan paketle stok sorunu çözülecek. Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre; hükümet, ekonominin lokomotifi inşaat sektöründeki stok sorununa el atıyor. Bu ay gayrimenkul sektörü için yeni bir paket açıklanması bekleniyor.

Sektördeki konut stoku için varlık havuzu oluşturulacak. Stokların kurulacak bir fon üzerinden menkulleştirilmesi planlanıyor. Konut stoklarının ekleneceği fonun Emlak Bank bünyesinde kurulması planlanıyor. Konut stoklarının fona eklendikten daha sonra sukuk ya da tahville menkulleştirilmesi sağlanacak. Gayrimenkullerin ise çeşitli kampanyalarla tüketiciye sunulacağı ifade ediliyor.

65 BİN MARKALI KONUT STOKU

Uzmanların verdiği bilgiye göre, bugün inşaatı biten konut sayısı 1 milyon. Bunların yüzde 20'sini sahibi belli ve satılmayacak olan kentsel dönüşüm projesi oluşturuyor. Bunun dışında ise satışa açık 800 bin konut olduğu belirtiliyor. Ayrıca 1.5 yıl içinde bitecek olan 1 milyon konut da bulunuyor. Sektörün yıllık birinci el satışı ise 650 bin. İstanbul'da yaklaşık 187 bin inşaatı bitmiş ve satış bekleyen konut bulunuyor. Yaklaşık 65 bini derneklere üye markalı gayrimenkul geliştiren firmaların bünyesinde bulunan bu konutların bir kısmının da havuza dahil edileceği belirtiliyor.

YURTDIŞINDA SATIŞ OFİSLERİ AÇILACAK

Hazırlanan paket ile birlikte yabancıya ve yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik konut satışını yıllık 10 milyar doların üzerine çıkarması için yapılacak çalışmalar bulunuyor.

Türkiye'deki yatırım avantajlarını anlatmak ve özellikle hedef pazarlarda ülkeyi tanıtmak için sektörün önde gelen temsilciliklerinin yapacağı organizasyonlara hükümetin destek vereceği belirtiliyor. Ayrıca tanıtım çalışmaları düzenlenmesi ve hedef pazarlarda satış ofislerinin açılması hedefleniyor.

Paket, inşaat sektörünü orta gelirli vatandaşlar için üretime yönlendirecek adımlar da içeriyor.