Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaat sektörü kadınların gücüyle yükselmeye devam ediyor

Kadınların inşaat sektörü istihdamındaki yeri artarak güçlenmeye devam ediyor.

Yakın zamana kadar ‘erkek işi’ diye tabir edilen inşaat kadınların sektördeki atılımları ve yatırımları ile daha da kaliteli ve estetik kaygısı yüksek bir iş kolu haline geliyor.

Son zamanlarda inşaat sektörünün gelişmesiyle birlikte kadınların sektörde gösterdiği katılımlar ve faaliyetler de umut verici düzeye geldi. Sektördeki kadın mimar ve mühendis sayısı her geçen gün artış gösteriyor. İnşaatlardaki kadın hakimiyeti artmaya başladıkça iş kolu da daha kaliteli ve daha estetik kaygılarla yoğrulmuş bir alana dönüşüyor.

En çok kadınlar tarafından tasarlanan konutların inşaat aşamasında da kadınların söz sahibi olmaya başlaması inşaat sektörü açısından çok önemli bir yere sahip.

Sektörde kadınların yerinden ve bu yerin öneminden bahseden Nazenin Proje Satış ve Pazarlama Müdürü Duygu Taj, kadınların pratik yaşam deneyimlerini inşaatlara aktardığını ifade etti.

Proje mimarından, peyzaj mimarına; satın alma uzmanından satış uzmanına kadar tamamen kadınların söz sahibi olduğu bir proje hayata kazandırdıklarını ifade eden Taj, her aşamada ‘‘acaba biz yaşayacak olsak nasıl yaparız?’ diye sorduklarını söyledi.
Tamamlanmak üzere Nazenin Konakları Çengelköy projelerinin her adımında kadınların olduğunu ifade eden Nazenin Proje Satış ve Pazarlama Müdürü Duygu Taj, projeye kadın müşterileri ile katkı sağladıklarını da ifade etti.

Her türlü detayın düşünüldüğünü ve yerleşimden sonra dokunuşlar yapılmasına gerek kalınmayacağını ifade eden Taj, inşaat sektöründeki istihdam dengesinin kadınların lehine hızla değiştiğini söyledi.

İnşaat sektöründeki istihdamın kadınların lehine değiştiği yönündeki en önemli istatistiğin ise Ankara Mimarlar odası tarafından yapılan araştırma olduğunu söyleyen Taj, kuruma üye kadın mimar sayısının 1950 yıllarında yüzde 10, 1960 yıllarında yüzde 20 olduğunu ve 2014 yılında kadın mimar oranının yüzde 59 olduğunu ifade etti. Üniversitelerin kadın öğretim üyesi yüzde 68 seviyesinde tespit edildi.