Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaat sektörü liderleri konut satışlarını değerlendirdi

İnşaat sektörünün lider isimleri Kasım ayı TÜİK konut satış istatistiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şirket: Keleş İnşaat

Sözcü: Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş

Türkiye yabancı yatırımcı için hala cazip ve güvenilir bir pazar

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 artmasında son dönemlerde Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere dikkatlice bakmak gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye pek çok yabancı uyruklu vatandaşa ev sahipliği yapıyor. Ülkemizde en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan ya da en az 2 milyon dolar yatırım yapan yabancıya Türk vatandaşlığı verilmesinin yasalaşmasıyla birlikte, bu kişilerin Türkiye’de ev sahibi olmak konusunda talepleri her geçen gün artıyor. Öte yandan Körfez bölgesinde huzur ve istikrarın bozulmasıyla birlikte güvenli bölge olan Türkiye'ye ilgi büyük oranda artıyor. Bugün açıklanan rakamlar da ülkemizin yabancı yatırımcı için oldukça cazip ve güvenilir bir pazar olduğunu gösteriyor.

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 oranında azalmasının sektörü etkileyeceğini düşünmüyoruz. Konut sektöründe dönem dönem ufak bazı düşüşler olabilir. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün hükümetimiz tarafından desteklenmeye devam etmesiyle sektör canlılığını korumaya devam edecektir. İnşaat sektörüne güvenimiz tam, yatırımlarımıza ara vermeden tüm gücümüzle devam ediyoruz. Devlet teşviki ile gelen faiz indirimleri, hayata geçirilen yeni kampanyalar, tapu harçları ve damga vergisindeki indirimler ile ivme kazanan inşaat sektörü, ülkemizin lokomotif sektörü olma özelliğini koruyor.

Şirket: Hasanoğlu İnşaat

Sözcü: Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu

Az miktarda düşüşler sektörü olumsuz etkilemeyecektir

Türkiye’de ev sahibi olmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlara yönelik getirilen kolaylıklar, yabancıya konut satışını bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 oranında artırdı. Özellikle 2017 yılının son çeyreğinde satışlar daha fazla arttı. Yabancıya satıştaki yükseliş, gayrimenkul sektörünün Türk ekonomisine katkısının genişleyerek devam ettiğinin en önemli göstergesidir.

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 oranında azalarak 122 bin 732 olmasında yılsonuna yaklaşıyor olmamızın etkisi olduğunu düşünüyoruz. Bu orandaki az miktarda düşüşün sektörde olumsuz bir hava yaratacağını beklemiyoruz. Yatırımcılar, 2018 yılının başında yeniden alım yönünde harekete geçecektir.

Hasanoğlu İnşaat olarak konut satışlarımızda herhangi bir düşüş yaşamadık. Yatırım tutarı 150 milyon TL olan BANU EVLERİ Ispartakule 2 projemizin şimdiden yüzde 60’ından fazlasını sattık. Satışlarımızın etkilenmemesinin en önemli nedeni; bölge fiyatlarından yüzde 20 daha uygun olan fiyat politikamız, buna ilave olarak da kat planlarımızda ki net ve brüt metrekareler arasındaki farkın en az olması… Ayrıca yeni yıl itibariyle BANU EVLERİ Ispartakule 2 projemizde ‘48 bin TL peşin, Ağustos 2018’de taşın’ kampanyamızı da başlatmayı planlıyoruz. Bu kampanyamızın satışlarımızı daha da destekleyeceğini düşünüyoruz.

Şirket: Okkalar İnşaat

Sözcü: Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka

Yabancıya konut satışlarının yükselmesinde yasaların etkisi büyük oldu

2017 yılında Türkiye'de yabancıya konut satışlarında sıçrama yaşandı. TÜİK’in verilerine göre 2017 yılı Kasım ayında 2 bin 152 konut satışı gerçekleşti. Yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 arttı. Yabancıların Türkiye'ye yatırım yapmasının en önemli nedenleri arasında son dönemde yabancıya konut satışları ile ilgili olarak çıkan yasaların konut satışını kolaylaştırması ve yabancıya konut satışında KDV uygulanmaması gibi nedenleri sayabiliriz.

Son aylarda çok yüksek olmasa konut satışlarında belli bir oranda düşüş olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz 2017 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 oranında azalma olmuştu. Türkiye genelinde konut satışları 2017 Kasım ayında ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 oranında azaldı. Ufak bazı düşüşler yaşasak da sektör güvenli liman olma özelliğini koruyor. 2018 yılında düşüş olmaması için özellikle tapu harçlarında yeni yılda bir artış yapılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer ulaşılabilir fiyatlarla konut satışı yapılıyorsa özellikle markalı konut projeleri tercih ediliyor. Biz de Okkalar İnşaat olarak yaptığımız kampanyalarla sektörü destekliyoruz. Yapımına 2017 yılının Mart ayında başladığımız Arma Menta projemizde o günün şartlarında 2+1 daire satın alanlar 274 bin TL gibi bir miktar ödedi. Bugün aynı dairenin değeri 400 bin TL’ye tekabül ediyor. Markalı konut projeleri eğer doğru lokasyonda doğru fiyatlarla satışa sunulursa hem yatırımcısına yüksek kar sağlıyor hem de proje satışlarında herhangi bir düşüş yaşanmıyor.

Şirket: TESA Yapı

Sözcü: TESA Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam

Türkiye yabancı yatırımcı için güvenilir ve kazançlı

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 artmasında inşaat sektörünün devlet tarafından desteklenmesinin en önemli etken olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca sektörümüzün güvenilir ve kazançlı bir yatırım kapısı olması da yabancı yatırımcının Türkiye’yi seçmesinde çok etkili oluyor.

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 oranında azalarak 122 bin 732 olmasında mevsimsel ve yılsonunda olunmasının etkili olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca kredi faizlerinin yükselmesi de konut satışlarını etkiledi. Sektör, iki-üç aylık bir düşüşe göre değerlendirilmemeli, genel olarak tüm yıla bakılmalı. Yapılan araştırmalar; Türkiye’de ortalama 18 milyon yapının yüzde 67’sinin ruhsatsız ve kaçak olduğunu, yüzde 60’ının ise 20 yaşın üzerinde olduğunu gösteriyor. Bu da bize konut sektöründe özellikle kentsel dönüşüm projelerinin kesintiye uğramadan devam etmesi gerektiğini gösteriyor. TESA Yapı olarak projelerimizi genellikle kentsel dönüşüm projesi olarak hayata geçiriyoruz. Türkiye’de kentsel dönüşüm süreci daha çok depreme dayanıksız yapıların dönüşüm süreci gibi algılansa da aslında yapılan bununla sınırlı değildir. Biz, bu anlamda projelerimizi hayata geçirirken sadece yıkıp yerine yenisini yapmayı hedeflemiyoruz. Bölgenin tamamen dönüşümünü sağlayarak çevrede bulunan sakinlerine güvenli ve eşsiz bir yaşam alanı sunmayı hedefliyoruz.