Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaat sektörü piyasanın lokomotifi oldu

TÜİK raporu satışlarda azalma yaşanmasına rağmen inşaat sektörünün piyasanın lokomotifi olduğunu ortaya koydu. Konut sektörü, sanayi sektörünün yerine oturdu.

TÜİK’in son raporuna göre, Şubat 2018’de geçen yılın aynı ayına göre konut satışlarında yavaşlama var. Ancak rapor yavaşlamaya rağmen inşaat sektörünün son yıllarda piyasanın lokomotifi olduğunu ortaya koydu. Dünya Gazetesi’nden Tevfik Güngör’ün yazısına göre sanayi sektörüne ilgi azalırken, konut sanayi sektörünün yerine oturdu.

2017 yılından bu yana konut piyasasında talebin büyük ölçüde düştüğü, yeni konutlarda stok birikimi olduğu lafının dolaştığını hatırlatan Güngör, TÜİK’in raporuyla birlikte bunun gerçekliği yansıtmadığının ortaya çıktığını belirtti.

SATIŞ RAKAMLARINDA AZALMA GÖRÜLMÜYOR

2017 yılı için TÜİK’in yayınladığı konut satış rakamlarının talebin büyük ölçüde düşmediğini, yeni ve ikinci el konut satışlarının devam ettiğini gösterdiğini ifade eden Güngör, “Son 4 yılın Türkiye genelinde ve İstanbul’da konut satış rakamları toplam olarak da yeni konut satışları olarak da devamlı yükseldi. Yükselme 2017 yılında da devam etti. 2017 yılının aylar itibariyle ocaktan aralık ayına, toplam ve yeni konut satış rakamlarında azalma görülmüyor” dedi.

TÜİK’in Şubat 2018 konut satış rakamları ilk defa satışlarda gerilemeyi işaret ettiğini belirten Güngör yazısında şu noktalara dikkat çekti.

  • Türkiye genelinde konut satışları şubat ayında yüzde 5.4 oranında azaldı.
  • İlk el (yeni) konut satışlarında azalma yüzde 3.3 oranında. Toplam konut satışlarının yüzde 44’ü ilk el satış.
  • İkinci el (eski) konut satışları da yüzde 7.1 oranında azaldı.
  • İpotekli (kredili) satışlarda azalma yüzde 27.8 oranında. Toplam konut satışlarının yüzde 38’i ipotekli (kredili) satış.

GERİLEMEYE RAĞMEN SATIŞ RAKAMLARI YÜKSEK

Satışlarda gerilemenin olduğunu ancak satış rakamlarının yine de yüksek olduğunu belirten Dünya Gazetesi’nden Tevfik Güngör yazısına şu şekilde devam etti:

Ocak-Şubat döneminde 2017 yılında Türkiye genelinde 196 bin konut satılmıştı. Bu yıl 192 bin satış oldu.

İSTANBUL’DA BU YIL SATILAN KONUT ADEDİ 32 BİN

2017 yılının ilk 2 ayında İstanbul’da 33 bin konut satılırken bu rakam bu yıl 32 bin oldu. Geçen yılki ilk 2 aydaki yeni konut satışı 16 bin iken bu yıl bu rakam 14 bin oldu.

2018 yılının ilk 2 ayındaki satış rakamlarında azalma var ama, konut piyasasının durduğunu gösterecek ölçüde bir azalma değil.

Çoğu kişi, öncelikle fiyatları devamlı arttığı için ikinci olarak da istendiğinde kolaylıkla satılabildiği için tasarruflarını konuta bağlıyordu. Konut fiyatlarında artışın duraklaması, satışlardaki durgunluk, yatırımcılar için konutun cazibesini azalttı.

BAHAR İLE BİRLİKTE SATIŞLARDA CANLANMA OLABİLİR

Nüfus ve şehirleşmenin Türkiye’de devamlı arttığını belirten Tevfik Güngör, “İnsanlar daha iyi evlerde yaşamak istiyor. Konut çok kimse için sağlam bir yatırım. Konut satışları yavaşlayabilir ancak bu büyük boyutlarda olmaz” ifadelerini kullandı.

Şubat ayına bakarak 2018’de konut piyasasının ne olacağı konusunda değerleme yapmanın zor olduğunu belirten Güngör, “Tapu almadaki gecikmeler nedeniyle konut satışları gecikmeli olarak konut satış istatistiklerine yansıyor. Bahar ile birlikte satışlarda tekrar canlanma olabilir” dedi.