Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaat sektörü temsilcileri kalıcı teşvikler bekliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevini 9 Temmuz tarihinde devralan Murat Kurum hızla işe başladı. İnşaat sektörünün liderlerini makamında ağırlayarak sorunları dinledi.

Yeni kabinenin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum emlak ve konut sektörü temsilcilerinin sorunlarını dinledi ve çözüm geliştirmek için kolları sıvadı.

Eski Emlak Konut GYO Genel Müdürü ve yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum göreve başlar başlamaz inşaat ve konut sektörünün önemli temsilcilerini makamında ağırlayarak sorunları dinledi. Sorunların çözümü için vakit kaybetmeden kolları sıvayan Kurum, makamında Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas konuk etti.
Uzun süredir sıkıntılı günler geçiren konut sektörü hakkında yaklaşık 3 saat görüşen sektör liderleri beklenti ve çözüm önerilerini yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile paylaştı.

İnşaat sektörünün kısa, orta ve uzun vadeli planları yapıldı, yol haritası çizildi. Sektörün sağlıklı büyümesi, büyümenin önündeki engeller ana gündem maddeleri oldu.

Konut alarak yabancıya vatandaşlık verilmesi 300 bin dolara düşürülmeli

Sektör temsilcileri bakandan kısa süreli değil uzun süreli teşvik beklentilerini, KDV ve tapu harç bedellerindeki indirimlerin, kredi faiz indirimlerinin devam etmesi yönündeki beklentilerini dile getirdi. Yabancıya vatandaşlık için 1 milyon dolar değerindeki gayrimenkul alımının 300 bin dolar seviyesine indirilmesini talep eden sektör temsilcileri inşaat şirketlerinin KDV alacakları ve Eximbank desteklerini de bakanla birlikte değerlendirmeye aldı.

Kentsel dönüşüm sürecinde istenilen hız yok

Erişilebilir konut üretiminin lüks konut üretiminden daha öncelikli olduğunu ifade eden sektör liderleri uzun vadede ucuz arsa üretimi sağlanması için destek talep etti. Yurt genelinde 7 milyondan fazla konutun dönüşümünün gündemde olması hakkında da konuşulan toplantıda bu alanda istenilen hızla hareket edilmediği ve yeni yasal düzenlemelerin getirilmesi gerektiği üzerinde duruldu.