Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaat sektörünü 2018 yılında neler bekliyor?

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen inşaat sektörü zor zamanlar geçiriyor. Peki 2018 yılında inşaat sektörünü daha neler bekliyor?

Ekonomide önemli bir rolü olan inşaat sektörü 2016 yılından bu yana sıkıntılı günler geçiriyor. Emlak fiyatlarının yerinde sayması, konut stokunun 800 bin seviyesine ulaşması ve artan maliyetler nedeniyle birçok firmanın mali sıkıntılar nedeniyle şantiyeleri durdurması sektörde görünen belli başlı sıkıntılar arasında yer alıyor.

İnşaat sektörü hala daha Türkiye ekonomisinin en önemli yapı taşı. Ancak birkaç yıl önceki parıltılı dönemini korumakta da zorlu çektiği aşikâr. Bunun nedeni olarak da inşaat maliyetlerinin git gide yükseliyor olması, konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi, konut stokunun artışı, farklı sektörlerden firmaların yüksek kar elde etme ümidiyle inşaat sektörüne atılması gibi birçok neden gösteriliyor.

Peki, 2018 yılında inşaat sektöründe ne gibi değişiklik olacak. Piyasadaki durgunluk devam edecek mi? Konut kredisi faiz oranları düşecek mi? Sektörde balon var mı? Konut stoku eriyecek mi? Tüm bu soruların cevaplarını derlemeye çalıştık. Sektöre dair merak edilen her şeyi haberimizden öğrenebilirsiniz.

2016 yılında yaşanan darbe girişiminin ardından birçok sektörde olduğu gibi emlak sektöründe de bazı sıkıntılar baş gösterdi. Bu süreçte yaşanabilecek olası durgunluğun önüne geçebilmek için devlet eliyle faizsiz uzun vadeli konut alım kampanyaları oluşturuldu. Darbe sonrası süreç kolaylıkla atlatıldı. Oluşması muhtemel durgunluğun önüne geçilmiş oldu. Ancak sektörün yeni bir çıkışa ihtiyacı var. Bunun için devlet yeniden elini taşın altına koydu.

2018 yılında geliştirilen ‘önce dene sonra satın al’ modeliyle konut stoklarının eritilmesi hedefleniyor. Bu şekilde ev satın almak isteyenler öncelikli olarak kiracı gibi her ay belirli bir ödeme yaparak almak istedikleri deneyecek. Bir yılın sonunda denedikleri konuttan memnun kalanlar konutu ödedikleri kira bedeli düşürülmüş fiyattan satın alacaklar.

Sektördeki canlılığı korumak ve dar gelirli vatandaşı konut sahibi yapmak için yaklaşık iki yıl önce hayatımıza giren devlet destekli konut hesabında da devlet katkısı ve devlet desteği oranı yükseltildi. Böylece daha çok vatandaş birikimiyle konut sahibi olabilecek.
Sektörde var olduğu iddia edilen balon ise henüz varlığını hissettirmiyor. Bazı lüks segment projelerinde yaşanan sıkıntılar ise kısa sürede kendini regüle edebilecek durumda.

Sürekli yükselen konut kredisi faiz oranları da vatandaşları konut satın almaktan vazgeçiriyor. Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in üzerinde olduğunu gören vatandaşlar konut satın almaktan kaçınıyor. Bu durumla ilgili devlet destekli bir çalışma daha başlatıldı. Devlet eliyle konut kredisi faiz oranları 1 baz puan düşürülecek.

İnşaat sektörü temsilcilerinin ise KDV oranlarının düşürülmesi, tapu harçlarının kaldırılması, inşaat maliyetlerinin ve özellikle temel inşaat maddesi demir fiyatlarının düşürülmesi gibi çok ciddi ve somut talepleri var.

2018 yılında yapılan düzenlemeler ile emlak sektörünün yeniden canlandırılacağı ve satışların eski formuna zaman kaybetmeden döneceği tahmin ediliyor.