Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaatlarda hatayı azaltan yeni model geliyor

İnşaatta hataları engellemek ve kullanımı kolaylaştırmak için yeni bir sistem geliştirildi. Uygulama ile inşaatın simülasyonu yapılarak, eksiklikler tespit ediliyor.

İnşaat hatalarının önüne geçebilmek ve daha sonrasında da kullanımı kolaylaştırmak için yeni bir sistem geliştirildi. NTV’den Korhan Varol’un haberine göre; bu sistem ile birlikte inşaatın 3 boyutlu simülasyonu yapılıyor ve tüm eksiklikler önceden tespit edilebiliyor.

Bazı özel şirketler, yeni inşaatlarda bu modeli kullanmaya başladı. Söz konusu bu yeni sistem, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nde ders olarak okutuluyor. Sürekli eğitim merkezinde de sertifika eğitimi veriliyor.

BİRÇOK PROBLEM SANAL MODEL ÜZERİNDE ÇÖZÜLÜYOR

Doç. Dr. Esin Ergen Pehlivan, yeni uygulama ile inşaatta yeni nesil bir yönetim sisteminin başladığını ifade etti. İnşaatlarda gecikmelerin ve maliyet kayıplarının yeni model ile önleneceğini söyleyen Pehlivan; “Sanal model üzerinde inşaatlardaki hatalar düzeltilecek. Böylece birçok problem sanal model üzerinden çözülüp, sahaya sunuluyor” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK BÜYÜK PROJEDE KULLANDI

Söz konusu bu yeni sistem; Cerrahapa Üniversite Tıp Fakültesi'nin yeni kampüsü, İstanbul Havalimanı, Üsküdar Çekmeköy Metrosu, Kabataş Mahmutbey Metrosu, Ataköy İkitelli Metrosu ve daha birçok metro projelerinde kullanıldı.