Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaatta dijitalleşme ve yenileme dalgası

İnşaat sanayisinde binaların yenilenmesine odaklanıldı. Sektör, hem dijitalleşme dalgasını yakalamayı hem de KOBİ’leri canlı tutmayı hedefliyor.

Binlerce KOBİ’nin faaliyet gösterdiği inşaat sanayisinde yenileme seferberliği başladı. Sektörün hedefinde hem dijitalleşme dalgasını yakalamak hem de yenileme faaliyetlerine odaklanarak 30'dan fazla sektörde imalat yapan KOBİ'leri canlı tutmak var.

Sabah Gazetesi’nden Metin Can'ın haberine göre; Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkanı Ferdi Erdoğan, inşaat sanayisinde üretim çarklarının dönmesi için bu alanın da güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. 160 ülkeye ihraç edilen ürünlerin iç pazarın da tüm ihtiyaçlarını karşılayacak niteliklere sahip olduğunu söyleyen Ferdi Erdoğan; “Kentsel dönüşüm de elbette önemli. Fakat sadece buna odaklanarak yenileme pazarını unutuyoruz” ifadelerini kullandı.

DERİN YENİLEME YAPILIYOR

Ferdi Erdoğan, ‘derin yenileme’ yapıldığını ve bu kavramın, havalandırma, ısıtma-soğutma sistemleri, yalıtım dahil cephe sistemleri, pencerecam ve çatı-baca sistemleri gibi geniş bir alanı kapsadığını ifade etti.

Yerli üretim için de yenileme pazarının canlanmasının önemli olduğunu belirten Ferdi Erdoğan; inşaatlarda Türkiye'de üretilen ürünlerin kullanılması gerektiğini Türkiye İMSAD olarak her platformda söylediklerini dile getirdi. İthal edilen malzemelerin büyük çoğunluğunun kaliteli bir şekilde Türkiye’de üretildiğini belirten Erdoğan; “Tamamının da Türkiye'de yapılabileceğine inanıyoruz. Üretilen ürünlerimizin kalitesi ve ihracat performansımız, Türkiye inşaat malzemesi sanayisinin gücünü yansıtıyor. Fakat ne yazık ki ‘Made in Turkey’ algısı iç pazarda hak ettiği değeri görmüyor” diye konuştu.

SEKTÖRDE 2.2 MİLYON KİŞİ ÇALIŞIYOR

İnşaat sanayisinde öne çıkan üç farklı sektörde 2.2 milyon kişi çalışıyor. Türkiye'nin dünya çapında rekabet edebildiği sektörler arasında bulunan ve dünya ihracat sıralamasında ilk 10 içinde yer alan sektör her yıl ihracat rekoru kırıyor.