Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İnşaatta ruhsat alma işlemleri hızlandırılıyor

İnşaatta ruhsat alma işlemlerinin daha hızlı gelişebilmesi için ‘kanal bağlantı işlemleri’ başvurusu İSKİ yerine ilçe belediyelerinden yapılabilecek.

İnşaat sektörü temsilcilerini sevindirecek yepyeni bir gelişme yaşandı. Bundan sonraki süreçte inşaatta ruhsat alma işlemleri çok daha hızlı olacak. Bazı bürokratik işlemlerin azaltılması ile hızlandırılan süreç eskisinden daha işlevsel hale gelecek. Alınan kararla ilk olarak Pendik ilçe belediyesi ile İSKİ arasında yapılan anlaşma doğrultusunda inşaat sürecinde bürokrasinin en aza indirilmesi için yepyeni bir döneme giriş yapılıyor.

Pendik Belediyesi ve İSKİ (İstanbul Su İdaresi) arasında imzalanan işbirliği anlaşması doğrultusunda artık ‘kanal bağlantı işlemleri başvurusu’ İSKİ yerine ilçe belediye binalarından alınabilecek. Böylece bürokratik işlemler azaltılarak inşaatlarda daha kısa sürede ruhsat alınabilmesinin önü açılmış olacak.

Alınan kararla uygulama ilk olarak Pendik Belediyesi’nde hayata geçirilecek. İlk olarak Pendik ilçe belediyesinde işlerlik kazanan yeni uygulama zamanla İstanbul’daki tüm ilçelere yayılacak.

Kısa süre içerisinde İstanbul’un genelinde yaygınlaşması beklenen uygulama bürokratik işlemlerin azaltılarak inşatlarda eskisinden çok daha kısa sürede ruhsat alınabilmesini sağlayacak. İSKİ ve Pendik Belediyesi arasında imzalanan iş birliği anlaşması inşaatçıların yüzünü güldürdü.
Anlaşma gereğince inşaat ruhsat aşamasında bürokrasiyi azaltarak süreci hızlandırmak planıyla “kanal bağlantı işlemleri başvuruları” artık İSKİ yerine ilçe belediyelerinden yapılabilecek.

İnşaatçıları sevindiren yepyeni bir uygulama için iş birliği yapan İSKİ ve Pendik Belediyesi sistemlerini birbirine bağlayarak vatandaşların kapı kapı dolaşarak ruhsat alma sürecini geride bıraktı. İSKİ’den onay alındıktan sonra diğer ruhsat işlemlerinin süreçleri de start alıyor. Şimdilik sadece Pendik Belediyesi’nde yapılan uygulama bürokratik işlemleri azaltarak süreci hızlandırıyor. Daha kısa sürede inşaat ruhsatı alınmasına olanak tanıyan uygulamanın kısa sürede tüm İstanbul’da yaygınlaşması bekleniyor.