Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İpotekli konut nasıl satılır?

Konut kredisi ile satın alınan konutlar kredi ödemeleri sona ermeden başka bir alıcıya satılabiliyor. Peki, nasıl? İşte cevabı…

Aniden nakde sıkışıldığı ya da konut kredisi ödemelerini zamanında yapılamayacak ani bir durumla karşı karşıya kalındığında tüketiciler ipotekli konutlarını satmak zorunda kalabiliyorlar.

Konut kredisi ile satın alınan ancak henüz konut kredisi ödemeleri tamamlanmamış olan konutlar da satışa çıkarılabiliyor. Bunun için bazı koşulların karşılanması gerekiyor. Peki, bu koşullar neler? Kredi ödemeleri bitirilmemiş konutlar nasıl bir başka alıcıya satılabilir.

Kredi taksitleri tamamlanmamış olan konutlar iki şekilde satılabilir. Bu iki yöntemden ilki konut kredisi ödemelerinin de alıcı ve banka ile anlaşma sağlayarak konut ile birlikte devredilmesi durumudur. Anlaşma sağlandığında kolaylıkla her şey usulüne uygun bir biçim hallolabilir.

İpotekli konutların satışlarında kullanılan ikinci yöntem ise evin kredi borcunu kapatarak üzerindeki ipoteği kaldırmaktan geçer. Bunun için de başka bir bankadan ya da konut kredisini edindiğiniz bankadan ihtiyaç kredisi kullanarak konutun üzerindeki ipoteği kaldırabilir ve konut ücretini aldıktan sonra da diğer borcunuza ödeme yaparak borçtan tamamen kurtulabilirsiniz. Ancak bu tip durumlarda da konut kredisini vadesinden çok önce kapatmış olduğunuz için erken kredi kapatma cezası ödemek durumunda kalacaksınız. İkinci yöntemde sağlanabilecek bir diğer kolaylık da yine konut kredisinin kullanıldığı banka ile tüketici arasında anlaşma sağlanarak konut kredisini ihtiyaç kredisine dönüştürmektir.

Bu iki yöntem için de daha kısa sürede ve daha güvenli bir yol olarak ilk yöntemi düşünebiliriz. Aslında birinci yöntem diğer alıcının ipotekli konutu kredi ile aldığı durumlarda kolaylık sağlarken diğer yöntemde de diğer alıcının konutu nakit para ile satın alacağı durumlarda ilk sahibe oldukça büyük kolaylık sağlayacaktır.

Konut kredisi tamamlanmamış dairenizi satarken konutu satın alacak diğer tüketiciye konut kredisini de devretmeniz sizin işinize yarayacaktır. Ama alıcının da konut kredisi kullanacak olması gerekiyor. Ayrıca evinizi kredisi ile birlikte devredebilmeniz için banka ile anlaşma sağlanması da gerekiyor.