Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İpotekli satışlar yüzde 35 geriledi

TÜİK 2018 Mart ayı konut satış istatistiklerinden elde edilen sonuçlara göre ipotekli konut satışları yüzde 35 oranında geriledi.

Her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan konut satış istatistiklerinin mart ayına ilişkin raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Tablo kötü görünüyor. Konut satışlarında yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından en düşük satışın yapıldığı dönem olarak kayıtlara geçti.

Türkiye geneli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 14 oranında gerileme yaşadı. Konut satış istatistiklerinden elde edilen verilere göre, ipotekli yani konut kredisi kullanılarak yapılan konut satışlarında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 35 gerileme yaşandı.

TÜİK Mart 2018 konut satış istatistiklerinden çıkan sonuca göre Türkiye geneli toplam konut satışları yıllık bazda yüzde 14 geriledi. Türkiye geneli toplam ipotekli konut satışları da yüzde 35 oranında düştü. BU tabloya neden olan sebeplerin başında konut kredisi faiz oranlarının sürekli yükseliyor oluşu yer alıyor. Konut kredisi faiz oranlarında psikolojik seviye gayrimenkul uzmanları tarafından yüzde 1 olarak kabul ediliyor. Bu seviyenin çok üzerinde seyreden banka kredisi faiz oranları nedeniyle kontu tüketicileri konut satın alma fikrinden uzaklaşıyor.

İpotekli konut satışlarının düşmesinin bir diğer nedeni de tüketiciler de oluşan ‘bekle ve gör’ anlayışı. Konut fiyatlarının düşeceği yönündeki beklentinin vatandaşlar tarafından benimsenmesi nedeniyle kotu satışlarında ciddi oranlarda düşüşler yaşanıyor. Konut kredisi kullanmaktan vazgeçen vatandaşlar konut fiyatlarının düşeceği yönünde bir beklenti içinde bulunuyor.

TÜİK 2019 Mart ayı verilerine göre, ipotekli konut satışları yüzde 35 gerileyerek 110 bin 905 adete kadar düştü. Türkiye geneli ipotekli konut satışları yani konut kredisi kullanılarak alınan konut sayısı yüzde 35 geriledi. Türkiye geneli toplam konut satışları ise 2017 yılı Mart ayına kıyasla yüzde 14 oranında düşüş yaşadı.