Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Irak Türk müteahhitlere emanet

Irak’ın yeniden inşası Türk müteahhitlere emanet edildi. Ülkede 2003’ten bu yana 22 milyar dolar değerinde 900’e yakın proje üstlenildi.

Körfez Savaşı’nın ardından Irak’ın yeniden inşası Türk müteahhitlere emanet edildi. Ülke genelinde savaş sonrası dönemde altyapı ve üstyapı yatırımlarında ihtiyaç artışına Türk müteahhitler cevap verdi. 2003'ten bugüne kadar 22 milyar dolar değerinde 900’e yakın proje üstlenildi.

HAYATIN HER AŞAMASINDA TÜRK MÜTEAHHİTLER ROL ALDI

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) verilerine göre; Türk firmalar Irak’ta konuttan askeri tesislere kadar pek çok projeyi hayata geçirdi.

TMB Yönetim Kurulu Üyesi Tevfik Öz; Türk müteahhitlerinin ülkede konut, elektrik santrali, askeri tesis, yol, köprü, baraj, alışveriş merkezi, stadyum, okul, hastane gibi projelere imza attıklarını ifade etti. Öz, söz konusu yatırımlarla savaş sonrası dönemden 2007’ye kadar ülkenin ihtiyaçlarının yüzde 90’ının karşılandığını belirtti.

TÜRK YATIRIMCILARA YÖNELİK TALEP DEVAM EDİYOR

Irak piyasasından Türk yatırımcılara yönelik taleplerin sürdüğünü dile getiren Öz, bu doğrultuda Türk iş insanlarının ülkede projeler oluşturarak Irak hükümetine ve halkına hizmet sunacağını söyledi.

Irak’ın yeniden yapılandırılması için Türkiye’nin 5 milyar dolar destek vereceğini hatırlatan Öz, “Bu hem Irak hükümeti ve halkına hem de Türk iş insanlarına faydalı olacak” dedi.

Irak'ın Türk iş insanları için çok önemli bir pazar olduğuna işaret eden Öz, "Hükümetimiz ile birlikte Irak pazarının daha büyük potansiyellerle kazanılması ve işlerin ilerletilmesi için her zaman iş birliği içinde olacağız." dedi.

YENİDEN İNŞA İÇİN 100 MİLYAR DOLARA İHTİYAÇ VAR

Geçen ay Kuveyt’te Irak'ın Yeniden İnşası Konferansı gerçekleştirildi. Burada ülkenin toplam 123 milyar dolara ulaştığı belirtilmişti. Konferansta verilen bilgilere göre, ülkenin yeniden inşası için 100 milyar dolara ihtiyaç var. Konferansa katılan ülkeler tarafından Irak için 30 milyar dolarlık katkı taahhüdünde bulunuldu.