Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Iraklıların yeni gözdesi Samsun oldu

Yabancı yatırımcıların 2018 yılının ilk 7 ayında en çok konut satın aldığı illerin başında 316 konut satışı ile Samsun yer aldı.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’den gayrimenkul alımına olan ilgisi her geçen gün artarak devam ediyor. Yabancı yatırımcılar konut satın almak için büyük kentleri olduğu gibi Anadolu illerini de tercih etmeye başladı. Bunlardan bir tanesi Samsun!

Yabancılar 2018 yılının ilk yedi aylık döneminde Samsun’dan 316 adet konut satın aldı. Samsun’dan en çok konut satan alan yabancı uyruklu yatırımcılar ise 265 konut satışı ile Iraklılar oldu.

Özellikle son yıllarda yabancıların Türkiye’den konut alımına ilgisi artıyor. Türkiye’den en çok gayrimenkul alımı yapan yabancıların başında ise Iraklılar geliyor. Iraklıların en son keşfi ise Samsun ili oldu. Temiz ve sakin doğası, Karadeniz iklimi ve düzenli yapısı ile dikkat çeken Samsun aynı zamanda şehir yaşamı ile de büyük ilgi topluyor. Genellikle nakit olarak konut satan alan Iraklılar Samsun’un ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

2018 yılının ilk yedi aylık süresinde toplam 26 farklı ülkeden 316 yabancı uyruklu yatırımcı Samsun merkezden ve ilçelerinden gayrimenkul satın aldı. Samsun’dan en fazla gayrimenkul alımı yapan yabancı uyruklular ise Iraklılar oldu. Samsun’da Iraklılar satılan toplam 265 konut içerisinde İlkadım ilçesinde 142 Atakum ilçesinde de 121 adet satış gerçekleştirildi.

Samsun’da Iraklılara konut satışları hakkında ve ildeki genel gayrimenkul satışları hakkında önemli bilgiler paylaşan Tapu ve Kadastro Samsun Bölge Müdürü Hasan Özalban,

"2018'in ilk yedi ayında yabancılar Samsun'dan 316 konut aldı. Bunların içinde en fazla Iraklıların alım yaptığını görüyoruz. Samsun'da en fazla İlkadım ve Atakum'dan konut aldıklarını görüyoruz. Iraklıların dışında konut alanlar şu şekilde: Azerbaycan 8, Afganistan 4, Birleşik Arap Emirlikleri 1, Filistin 3, İngiltere 6, İran 6, Kanada 3, Rusya 1, Arabistan 5, Ukrayna 2, Ürdün 3, Yeni Zelanda 2, ABD 1, Hollanda 1, Avustralya 1, İsveç 2, Kırgızistan 1, Yemen 1, Gürcistan 1 ve 265 Irak uyruklu vatandaş Samsun'dan konut aldı. Aynı süre zarfında yabancı uyruklu vatandaşlar; Ordu'dan 30, Amasya'dan 5 ve Sinop'tan da 2 konut aldı" dedi.