Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İş kazalarını azaltmak için teşvik sistemi getirildi

İş kazalarını azaltmak için firmalara çok önemli bir teşvik sistemi getirildi. Tüm detaylar haberimizde…

İş kazalarını azaltmak için firmalara çok önemli bir teşvik sistemi getirildi. 10’dan fazla çalışanı olan ve iş kazası yaşanmayan işyerlerine prim indirimi yapılacak.

Sabah Gazetesi yazarı Faruk Erdem bugünkü köşesinde “İşverene hem ödül hem ceza” başlıklı yazısında bu konuyu dile getirdi. İşte Faruk Erdem’in yazısı…

İş kazalarının en az seviyeye indirilmesi amacıyla hükümet, yasal düzenlemelerin yanı sıra prim teşviki ile de firma ve çalışanların yanında olmaya devam ediyor. Son düzenleme ile birlikte iş kazası yaşanmayan işyerlerine teşvik uygulanacak.

3 YIL AYNI ŞARTLAR GEÇERLİ

Yeni prim teşvikinden, çok tehlikeli sınıfta bulunan ve 10’dan fazla çalışanı bulunan işyerleri yararlanabilecek. Çok tehlikeli işyerleri madenler, inşaat gibi risk unsuru çok olan yerlerden meydana geliyor. Birden fazla çok tehlikeli sınıfta işyeri bulunan işverenler, bu işyerlerinin toplam çalışan sayısı üzerinden değerlendirmeye tabi tutulacak.

Buna göre işyerlerinin üç yıl süreyle ölümlü veya sigortalıya sürekli iş göremezlik geliri bağlanmasına neden olacak iş kazası yaşanmaması halinde teşvik uygulanacak. İşveren gerekli şartların devamı halinde 3 yıllık süre boyunca teşvikten faydalanabilecek. Yani şartların devamı burada önem taşıyor. Tarif edilen şekilde tek bir kaza bile olması halinde teşvik kesilecek.

KAÇ LİRA KAZANACAK?

Söz konusu bu işyerlerinde 3 yıl süreyle işsizlik sigortası işveren payı yüzde 1 olarak hesaplanacak. Normal şartlarda işverenler çalışanların brüt ücretleri üzerinden yüzde 2 işveren payı, yüzde 1 de sigortalı payı olarak işsizlik sigortası primi ödemesi yapıyor. Söz konusu teşvikle birlikte her iki oranda yüzde 1’e indirilecek.

10’dan fazla işçi olması şartı bulunduğundan dolayı asgari ücretle en az 11 işçi çalışan varsayıldığında;

  • 2 bin 558.40 TL’lik brüt ücret üzerinden işçi başına 76.76 TL prim ödeniyor.
  • Teşvikten yararlandığında ise bu tutar 562.75 TL’ye düşecek.
  • İşçilerin ücretleri ve sayıları ne kadar yüksekse işverenin kazancı da o oranda artış gösterecek. İnşaat ve madenler düşünüldüğünde genelde 20 ve üzeri işçi çalıştığı görülüyor. Bundan dolayı işverenin kazancı daha da artmış oluyor.

BAŞVURU ŞARTI YOK

Teşvikten faydalanmak için herhangi bir başvuruda bulunulması gerekmiyor. İş kazaları SGK tarafından incelenecek ve iş kazası yaşanmamış işyerlerinde teşvik otomatik olarak uygulanacak. Teşvik şartlarından birinin ortadan kalkması halinde işyerleri teşvikten tekrar yararlanabilmek için başvuruda bulunacak.