Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İş yeri kiralarında stopaj vergisi kaldırılsın önerisi

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’den iş yeri kiralarında stopaj vergisi kaldırılsın önerisi geldi. “Uygulama haksız bir düzen oluşturuyor” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, iş yeri kiralarında stopaj vergisinin esnaf için haksız bir düzen oluşturduğunu ifade etti. Bu uygulamanın tamamen kaldırılması gerektiğini söyleyen Bendevi Palandöken; “Ya da oran yüzde 20’den yüzde 5’e indirilmeli” şeklinde konuştu.

Bendevi Palandöken, iş yeri kiralarında kira gelirinden doğan vergiyi, kira gelirini elde eden mükellefin değil de kiracı konumundaki esnafın ödediğini hatırlattı. İş yerinde kiracı olan esnafın ticari faaliyetlerinden dolayı zarar dahi etse bu vergiyi ödemek zorunda kaldığını ifade eden Bendevi Palandöken; “Yüksek kira, vergi, sigorta primi, verginin vergisi ile esnafın kazancı buhar oluyor. Bir de bunun üzerine stopaj uygulaması gelince esnaf daha da zorlanıyor. İş yeri kiralarında stopaj uygulaması tamamen kaldırılmalı veya bu oran yüzde 20’den yüzde 5’e indirilmeli. Çünkü bu durum haksız bir düzen olarak esnafın kazancını önemli bir oranda azaltıyor” diye konuştu.