Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul 3. havalimanının açılışı ile birlikte bölgedeki arsa fiyatları uçacak

29 Ekim’de açılışı yapılacak olan İstanbul 3. havalimanına yakın mahallelerde heyecan arttı. Açılışın ardından bölgede arsa fiyatlarının artması bekleniyor.

29 Ekim’de resmi olarak açılacak İstanbul 3. havalimanına yakın olan mahallelerde heyecan arttı. Yeni Şafak Gazetesi’nden Kenan Biter’in haberine göre; bugün metrekare birim fiyatı 500-750 TL arasında olan arsaların, açılışın ardından bin TL’ye kadar çıkabileceğini ifade ediliyor.

KİMSE YERİNİ SATMIYOR

İstanbul 3. havalimanı projesinin gündeme geldiği 2014 yılından beri fiyatların sürekli yükselişte olduğu Arnavutköy’de son aylarda satışlar resmen durdu. Bölgedeki emlakçılar, satışların durmasının nedenini açılışına günler kalan İstanbul 3. havalimanına bağlıyor. Emlakçılar, bölgede metrekaresi 500 ile 750 TL arasında olan arsa fiyatlarının açılışın ardından bin TL’ye kadar çıkacağını belirtiyor.

TARLALARIN METREKARE FİYATI 40 TL'DEN 400 TL'YE ÇIKTI

İstanbul 3. havalimanına yakın mahallelerde projenin dört sene önce gündeme gelmesiyle birlikte rakamların yükselişe geçtiğini vurgulayan Emlakçı Ali Negüzel, metrekaresi 40 TL'den satılan tarlaların fiyatının 10 kat artarak 400 TL'ye yükseldiğini belirtti. Ali Negüzel, 50 bin TL'ye satılan konutların ise fiyatının dört yılda 5 kat artarak 250 bin TL'ye kadar yükseldiğini ifade etti.

KİRALIKLARDA DA YOĞUNLUK VAR

Pilotların, hosteslerin ve havalimanında çalışacak personellerin bölgede yer baktığını ve kiralama tarafında yoğun bir dönemin geçirildiğini söyleyen Ali Negüzel, kiralık daire fiyatlarının ise bin TL'den başladığını belirtti. Negüzel, yer bulamayan ya da daha nitelikli proje arayanların ise Başakşehir, Kayaşehir ve Göktürk tarafını tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

YABANCI YATIRIMCILAR BÖLGEDE YER BAKIYOR

Bölgede Galatasaray Spor Kulübü, Ağaoğlu, İş Bankası, Özerk Çiller gibi çok sayıda şirketin ve iş adamının yeri bulunuyor. Katar, Libya, Kuveyt, Fransa, Almanya ve Amerika'dan yatırımcıların yer baktığını ve şu anda Belçika'dan gelen bir yatırımcıya 10 milyon TL'ye kadar yer aradıklarını belirten Emlakçı Muharrem Özel, bir ülkenin konsolosluğunun ise bölgede kendi misafirlerini ağırlamak üzere otel yapmak için yer baktığını ifade etti.

BUGÜN 700 TL AÇILIŞ SONRASI BİN TL

Ekonomide yaşanan gelişmelere rağmen bölgede fiyatların düşmediğini aksine işlerin yoğunlaştığının altını çizen Muharrem Özel, açılış öncesinde neredeyse kimsenin yerini satışa çıkarmadığını belirtti. Özel, şu an metrekaresi 700 TL olan arazilerin açılış sonrası yani 30 Ekim'de yüzde 20-30 artışla artık bin TL'den satılacağını söyledi.

İMAR GELİR DİYE BEKLİYORLAR

İstanbul 3. havalimanına yakın bölgede imarsız tarla vasfında yeri olanların açılış sonrası imar gelir diye bir bekleyiş içinde olduklarını ifade eden Emlakçı Serkan Sabancı ise bu yüzden satışların neredeyse yok denilecek kadar az olduğunu söyledi. Bölgeden özellikle Arapların yer aldığına ilişkin duyumların geldiğini belirten Serkan Sabancı, pilot hostes ve havalimanı çalışanlarının ise yer arayışında olduklarını da sözlerine ekledi.