Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul Anadolu Yakasında gayrimenkul fiyatları düştü

İstanbul Anadolu Yakasının gözde ilçeleri ve semtlerinde gayrimenkul fiyatları düşmeye başladı.

İstanbul’un Anadolu Yakasında yer alan en merkezi lokasyonlarda konut fiyatları düşüş göstermeye başladı. Yakanın en işlek bölgeleri Caddebostan, Suadiye, Erenköy, Kadıköy, Fikirtepe ve Göztepe’de konut fiyatlarında önemli ölçüde düşüş yaşandığı kaydedildi.

Gayrimenkul fiyatlarının en yüksek olduğu bölgelerdeki düşüşler konut sektörünün güncelde yaşadığı sıkıntıları da gözler önüne seriyor.
İstanbul’un Anadolu Yakasında yaklaşık 2 yıl önce başlanan kentsel dönüşüm çalışmalarının da konut fiyatlarını aşağı yönlü etkilediği görülüyor. Caddebostan, Suadiye, Erenköy, Kadıköy, Fikirtepe, Göztepe gibi işlek lokasyonlarda konut fiyatları gerilemeye başladı. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte bölgede yaşanan arz fazlalığı birçok markalı konut projesinin satılmamasına neden oldu.

İstanbul Anadolu Yakasının en gözde ilçesi Kadıköy’de yer alan cazibe merkezlerinden Bağdat Caddesi çevresinde toplam 5 bin bina yenileniyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının en yoğun olduğu merkezi bölgede bazı projeler tamamlanamadı. Bu durumla birlikte yarım kalan projelerin oluşturduğu mağduriyetler ve görüntü kirliliği bölgeye olan güvenin ve ilginin azalmasına sebebiyet verdi.

Bağdat Caddesi’nde metrekare fiyatları 8-10 bin TL seviyesine kadar düştü

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu kentsel dönüşümün geldiği yerlerde konut fiyatlarının düştüğüne vurgu yaparak, Caddebostan, Suadiye, Erenköy, Kadıköy, Fikirtepe, Göztepe'de konut fiyatlarının düştüğünü ve Fikirtepe'de yer alan bir konutun metrekare fiyatının 9 bin TL - 10 bin TL arasından 6 bin TL 7 bin TL arasına gerilediğini, Bağdat Caddesi'nde ise metrekare fiyatının 12 bin TL ile 15 bin TL arasından 8 bin TL ile 10 bin TL arasına gerilediğini ifade etti.

Kadıköy’de geri dönüş süresi 35 yıla yükseldi

TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından hazırlanan rapora göre, Kadıköy'de geri dönüş süresi 35 yıl, Fikirtepe 32,6 yıl, Ataköy, Zeytinburnu, İstinye ve Tarabya aksında ise geri dönüş süresi 30,5 sene olarak tespit edildi. Gayrimenkul uzmanları yatırımcıların konut satın almak için çok avantajlı bir dönemde olduklarını ifade ediyorlar.