Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul Balat’ta satılık daire fiyatları uçtu

İstanbul’un en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Balat semtinde kiralık ve satılık daire fiyatları semtin popülerliğinin artmasına popüler olarak yükselişe geçti.

İstanbul’un yeni cihangiri diye isimlendirilen Fatih ilçesine bağlı küçük ve tarihi bir semt olan Balat artık entelektüel kesim başta olmak üzere farklı yaşam alanları ve çalışma alanları arayan birçok insanın gündeminde.

Gün geçtikçe popülerliğine popülerlik katan Balat semtinde yatırımcılar tarafından satın alınan birçok tarihi apartman hostel ya da benzeri konaklama alanı şeklinde değerlendiriliyor. Bunun dışında bölgede gayrimenkul yatırımı yapmak da iyi bir gelecek yatırımı olarak görülüyor.
İstanbul’un en eski ve en değerli lokasyonlarından Balat semti hem mahalle kültürünü hem de modern yaşamın tüm gerekliliklerini aynı anda sunabilen tarihi dokusu orijinalinden fazla uzaklaştırılmamış nadide bir semt.

Balat’a özellikle her haftasonları yerli ve yabancı adeta turist akını oluyor. Üç ya da dört katlı eski binaların ortalama fiyatları 1 milyon 500 bin TL ile 3 milyon TL arasında değişiklik gösteriyor. Çok daha yüksek fiyatlı konutları da bünyesinde bulunduran Balat semti rengarenk cumbalı evleri, şirin kafeleri, yemyeşil sahil şeridi, Fener Rum Erkek Lisesi, Sveti Stefan Bulgar Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi, Dimitri Cantemir Açık Hava Müzesi gibi tarihi, kültürel ve yaşamsal miraslarıyla herkesi büyüleyecek güzellikler sunuyor.

Hem satılık hem kiralık daire fiyatlarının sürekli artış gösterdiği semtlerden bir tanesi olan Balat semtinde cumbalı evler ve tarihi yapı UNESCO’nun koruması altında. Bölgenin değerlendiğini farkına varan eski sahiplerin birçoğu konutlarını yatırımcılara satarak semti terk etti. Ancak Balat’ın eski yerlileri hala daha semtteki varlığını korumaya devam ediyor.

Bölgeye yatırım yapanlar eski tarihi binaları; başta kafe, restaurant ve hostel olmak üzere birçok alanda değerlendirdiler. Balat’taki birçok tarihi bina aslına zarar gelmeyecek şekilde yeniden inşa edildi. Balat kiralık daire fiyatları da Balat satılık daire fiyatlarına paralel olarak artış gösterdi.