Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul Boğazı’ndaki 60 yalı yeni sahibini bekliyor

İstanbul Boğazı’nda yer alan 60 adet yalı yeni sahiplerini bekliyor. Satışa çıkarılan yalıların fiyatları 4.5 milyon dolar ile 95 milyon dolar arasında değişiyor.

İstanbul Boğazı’nın incisi niteliğindeki yalılardan 60 tanesi yeni sahibini bekliyor. Posta Gazetesi’ndeki habere göre; yalıların fiyatları 4.5 milyon dolar ile 95 milyon dolar arasında değişiyor.

İstanbul Boğazı'nın Avrupa ve Anadolu Yakası’nda 366'sı tarihi eser niteliğinde 600 adet yalı yer alıyor. Bu yalılardan 30’u tarihi eser değerinde olan 60 yalı yeni sahiplerini bekliyor. Bunun yanı sıra boğazdaki 40’a yakın yalı dairesi de satışa çıkarıldı.

KONUMU, TARİHİ DEĞERİ VE RIHTIM UZUNLUĞU FİYATI ETKİLİYOR

İstanbul Boğazı’nda yer alan yalı ve yalı dairelerinin fiyatlarını konumu, tarihi değeri ve rıhtım uzunluğu gibi özellikler etkiliyor. İstanbul Avrupa Yakası’nda Bebek ve Yeniköy, İstanbul Anadolu Yakası’nda ise Vaniköy, Kandilli ve Anadolu Hisarı'ndaki yalıların değeri oldukça yüksek.

Satılık yalıların fiyatları 4.5 milyon dolar ile 95 milyon dolar arasında değişiyor. Yalı dairelerinin fiyatları ise 1 milyon 750 bin dolardan başlıyor. Bu rakam 12 milyon dolara kadar çıkıyor.

EN ÇOK TALEP ARAP ÜLKELERİNDEN GELİYOR

Yabancıların kur artışından dolayı “daha fazla ve çok daha iyi bir mülk alabilirim” düşüncesiyle hareket ettiğini ifade eden Ayıkcan Emlak Gayrimenkul Danışmanı Sinem Ayıkcan Yılmaz, yabancıların yalılara son dönemde ilgisinin arttığını ifade etti.

En çok talebin Arap ülkelerinden geldiğini belirten Sinem Ayıkcan Yılmaz; “Özellikle Katar'dan çok fazla talep geliyor. Daha önce Katarlılara çok önemli iki yalı satıldı. Bunlardan biri Sarıyer’de yer alan Kocataş Yalısı, diğeri de Yeniköy’de yer alan Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı. En fazla büyük ailelerin yaşayabileceği ve çevreden görünmeyen tarzda mülkler talep ediliyor. Villalara da çok ciddi anlamda talep geliyor” dedi.

BOĞAZDA KAÇ YALI VAR?

İstanbul Boğazı’nda Sarıyer’de 136, Beykoz’da 109, Üsküdar’da 84, Beşiktaş’ta ise 37 tarihi eser niteliğinde yalı yer alıyor. Boğaz'daki toplam birinci sınıf tarihi yalı sayısı da Beykoz'da 18, Üsküdar'da 24, Sarıyer'de 41 ve Beşiktaş'ta altı olmak üzere 89 adet. İkinci sınıf tarihi yalıların dağılımı ise Beykoz'da 64, Üsküdar'da 20, Sarıyer'de 74 ve Beşiktaş'ta 30 olmak üzere toplamda 208 adet. Üçüncü sınıf tarihi eser niteliği taşıyan yalılar ise Beykoz'da 27, Üsküdar'da 20, Sarıyer'de 21, Beşiktaş'ta ise bir olmak üzere toplamda 69 adet.