Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul Boğazı’ndaki yalılar yabancıların radarında

Dövizdeki dalgalanma ile birlikte İstanbul Boğazı’ndaki yalılara yabancı ilgisi arttı. Talipliler arasında başta Katarlılar olmak üzere Körfez sermayesi bulunuyor.

Dövizdeki dalgalanmanın ardından İstanbul Boğazı’ndaki yalılara yabancı ilgisi arttı. Boğazda yer alan 650’ye yakın yalıdan yaklaşık 70 tanesinin satışa çıktı. Cumhuriyet Gazetesi’nden Şehriban Kıraç'ın haberine göre, talipliler arasında başta Katarlılar olmak üzere Körfez sermayesi bulunuyor.

BOĞAZDAKİ YALI BİR GÜÇ GÖSTERGESİ

Fiyatların 100 milyon doları bulduğu yalıların sahipleri, dövizdeki dalgalanmayı fırsat bilerek lüks mal varlıklarını nakde çevirme peşinde. Yabancı alıcılar da ucuza yalı kapmak istiyor.

Ortadoğu ülkelerinde izlenen ve İstanbul Boğazı’nda çekilen Türk dizileri ile birlikte yalılara yabancı talebi de arttı. Uzmanlar, Ortadoğu ülkelerinde yaşayan vatandaşlar için İstanbul Boğazı’nda bir yalı sahibi olmak bir güç göstergesi olarak görüldüğünü ifade ediyor.

VATANDAŞLIKTA LİMİTİN DÜŞMESİ İLGİYİ ARTIRDI

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile birlikte gayrimenkul alım satım ve kiralamalarının döviz üzerinden yapılması yasaklandı. Bunun yanı sıra Türk vatandaşlığına geçişte düzenlemeler yapıldı. Türk vatandaşlığı alabilmek için en az 2 milyon dolar olan sabit sermaye yatırımı şartı 500 bin dolara indirildi. Gayrimenkul satın alarak vatandaşlığa geçme şartı ise 1 milyon dolar iken, yeni düzenlemeyle 250 bin dolara düşürüldü. Bu durum, yabancıların Türkiye’deki gayrimenkule olan ilgisini artırdı. Yabancıya konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 151 arttı.