Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul Yeni Havalimanı 5 bin tırla 45 saatte taşınacak

THY Yönetim Kurulu İlker Aycı, İstanbul Yeni Havalimanı’nın taşınma sürecine ilişkin önemli detaylar verdi. Havalimanı taşınırken 5 bin tır kullanılacak.

İstanbul’un yeni havalimanı 29 Ekim tarihinde ilk seferlerine başlayacak. İstanbul Yeni Havalimanı’nın taşınma süreci ise adeta belgesellere konu alacak şekilde gerçekleştirilecek. Havalimanının taşınma sürecinde toplam 5 bin tır kullanılacak. Yeni havalimanı 5 bin tırla toplam 45 saat içinde taşınacak.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu İlker Aycı, İstanbul Yeni Havalimanı’nın taşınma operasyonunun belgesellere konu olacak şekilde gerçekleştirileceğini ifade etti.

İstanbul Yeni Havalimanı hakkında konuşan Aycı, “5 bin TIR’lık malzeme Atatürk Havalimanı’ndan yeni havalimanına taşınacak. 5 bin TIR uç uca eklendiğinde uzunluğu 300 km’yi buluyor” dedi.

Hem havadan hem de karadan imkanlarının seferberliğinde gerçekleştirilecek İstanbul Yeni Havalimanı’nın taşınmasında kullanılacak olan 5 bin tır uçtan uça birleştirildiğinde toplam 300 kilometre uzunluğa erişiyor.

THY’nin 2018 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Aycı İstanbul Yeni Havalimanı’nın dünyada bir ilke imza atacağını söyledi. 90 milyonluk bir taşınma süreci geçirecek olan havalimanında 15 bin yer teçhizatının 10 bini bize ait diyen Aycı, uçaklardan çekilen teçhizatlardan bir tanesinin 7 fil ağırlığında olduğunu ifade etti.

Tüm operasyonlar başlamış gibi saha çalışanları uçuş denemelerine başladığını da açıklayan THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı, 33 bin personelin yeni havalimanına geçeceğini ve taşınmanın 5 bin tırla 45 saatte yapılacağını söyledi.

Yeni havalimanının 35 bin metrekare ile dünyanın en büyük duty freelerine sahip olduğuna da değinen Aycı, “Gidişte yer alan lounge alanının büyüklüğü 10 bin metrekare. Buna iç hatlar ve gelişi eklediğimiz de büyüklük 16 bin metrekareye çıkıyor” dedi.

Aycı, yeni loungelar’da çocuklar için de oyun alanlarının yer alacağı bilgisini paylaştı. Aycı, “Doğal olarak dünyanın en büyük lounge’u da bizde olacak. Lego ile çalışmaya devam edeceğiz. Sanatı da lounge’a taşıyacağız. İstanbul Modern ile anlaştık” dedi.

Aycı, ayrıca yeni havalimanının Bozcaada’nın iki katının büyüklüğünde olduğunu da sözlerine ekledi.