Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

İstanbul yeni havalimanı bugün açılıyor

İstanbul yeni havalimanının ilk fazı bugün resmi törenle hizmete açılacak. Havalimanı, özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. İşte tüm detaylar…

İstanbul yeni havalimanının ilk fazı bugün resmi törenle hizmete açılacak. Toplamda 76.5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen havalimanı tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak.

İstanbul yeni havalimanının ilk fazının hizmete açılması için 6 milyar Euro’luk yatırım yapıldı. Havalimanının toplam maliyeti ise 26.1 milyar Euro. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, havalimanının diğer etapları da yolcu artışlarına bağlı olarak 2023 yılına kadar hizmete açılacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle hayata geçirilen havalimanı, tamamlandığında 6 bağımsız pist, 500 uçak kapasitesi, 70 bin araçlık açık/kapalı otopark ve yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

İLK UÇUŞ 31 EKİM’DE GERÇEKLEŞECEK

Havalimanında ilk etapta günlük beş kalkış ve beş iniş olacak. Türk Hava Yolları (THY) iç hatlarda 31 Ekim’de Ankara, 1 Kasım’da Antalya, 2 Kasım’da İzmir’e ilk uçuş yapılacak. Havalimanındaki ilk yurtdışı uçuşu ise 1 Kasım’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve 8 Kasım’da Azerbaycan’a gerçekleşecek.

250 HAVAYOLU ŞİRKETİNE HİZMET VERECEK

Yeni havalimanına taşınma sürecinin yıl sonunda tamamlanması planlanıyor. Yeni havalimanında 2 bin uçak iniş-kalkış yapabilecek. Ayrıca 350’den fazla noktaya uçuş gerçekleştirilecek. Havalimanı, 250 havayolu şirketine hizmet verecek.

EN BÜYÜK TERMİNAL BİNASINA SAHİP HAVALİMANI

Yeni havalimanının ana terminal binası, 1 milyon 300 bin metrekareyle tek çatı altında dünyanın en büyük terminal binası olacak. Ayrıca havalimanında İstanbul’un Boğaziçi görüntüsünün verileceği duty-free alanı yer alacak.

RAYLI SİSTEM AĞI ŞEHİR MERKEZİNE BAĞLANACAK

Havalimanının raylı sistemle şehir merkezine bağlanması için Gayrettepe’den, Halkalı’ya uzanan metro bağlantı çalışmaları devam ediyor. Öncelikle Gayrettepe-Yeni Havalimanı kesiminin hizmete açılması planlanıyor. Bunun yanı sıra havalimanında taksi hizmeti için İstanbul 34 No’lu Taksiciler Kooperatifi ile anlaşma imzalandı. İmzalanan sözleşmeyle yeni bir taksi hizmeti sunulması için pek çok yeni standart belirlendi.

9 BİN AKILLI KAMERA

Yeni havalimanında iki farklı istasyonda bulunan güvenlik güçleri olay yerine hızlıca intikal edecek. Havalimanında terminal ve otoparklardaki 9 bin akıllı kameraya 8 kusurlu hareket belirlendi. Bu hareketlerden birini yapanlar anında belirlenecek. Plaka tanıma sistemlerinin de yer aldığı havalimanında, yüz tanıma için altyapı kuruldu.

İSMİ CUMHURBAŞKANI AÇIKLAYACAK

Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak olan yeni havalimanında Cumhuriyet Resepsiyonu verilecek. Yeni havalimanının merakla beklenen isminin, yapılacak olan törende Cumhurbaşkanı tarafından açıklaması bekleniyor.

Havalimanının açılış töreni saat 16:00’da başlayacak. Resepsiyon, 50’den fazla devlet ve hükümet başkanının katılımıyla gerçekleşecek. Konuşmaların ardından Recep Tayyip Erdoğan, konuklarla birlikte havalimanının açılış kurdelesini kesecek.